İTD 134. Sayı – Türkiye Ekonomisinin Çıkmazı


Türkiye ekonomisi yeni bir çıkmaza girmiş bulunuyor. Çıkmazdan kurtulmak kısa sürede mümkün olmayacak. Bunun temel nedeni de iktisat teorisinden ve gerçeklikten uzak hedeflerin öne çıkartılması. Türkiye ekonomisinde hedef yanlış olduğu gibi, araç eksiliği de bulunuyor. Yeni ekonominin hangi iktisat politikalarıyla nasıl rayına oturacağı belirsizliğini koruyor. 

2003 yılında örtük, 2006 yılından itibaren de açık olarak uygulanan enflasyon hedeflemesi, 2014 yılına kadar iyi veya kötü bir çıpa görevi görüyordu. 2014- 2018 tarihleri arasında çıpanın etkisinin oldukça zayıflamasına rağmen, en azından iktisadi birimlerin bir kısmı hâlâ enflasyon hedeflemesinin uygulanacağını düşünüyordu. Uygulanmadı. Çünkü 2018’den itibaren Türkiye farklı bir siyasal sistemle yönetilmeye başlandı. O tarihlerde bir üniversitede söylediğim cümleyi tekrarlamak istiyorum: “2017 Anayasası Türkiye’ye dar gelecek.” Ne yazık ki öyle de oldu. 

İTD, yılın son sayısında Avrupa Birliği’ne ağırlık veriyor. Bunu yapmamızın temel nedeni, Avrupa Birliği’nden Türkiye’nin kopamayacağını göstermek istememizdir. 

134. sayımıza, her sayımızda olduğu gibi birçok akademisyen destek verdi. Ahmet Şahinöz, Nilgün Arısan Eralp, Aykut Kibritçioğlu, Bayram Ali Eşiyok ve Devrim Dumludağ’a destekleri için çok teşekkür ederiz. 

Bu sayımızda Sosyal Bilimciler Konuşuyor köşemizde kurul üyemiz ve yazarımız Prof. Dr. Hüseyin Özel’i ağırladık. Oldukça keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Kendisine çok teşekkür ediyoruz. 

Serdar Sayan’la birlikte gerçekleştirdiğimiz Yuvarlak Masa Toplantıları’nda bu ayki konuğumuz Mahfi Eğilmez oldu. Mahfi Hoca’ya hem katılımı hem de dergimize verdiği destekler için çok teşekkür ediyoruz. 

Değerli okurlar, bu sayıdan itibaren İTD’nin fiyatı 30 TL olacak. Kağıt ve matbaa maliyetlerinin artışı yetmiyormuş gibi, kurda görülen yükselişler, bizi bu düzenlemeyi yapmaya mecbur etti. Son fiyat artışımızı bildiğiniz gibi 2019’da yapmıştık. 

Umarım bu artış, bize vermiş olduğunuz desteği azaltmaz. Çünkü İktisat ve Toplum Dergisi, Türkiye’de artık rastlamakta zorlandığımız bağımsız yayıncılık geleneğini ancak okurları ve yazarları sayesinde sürdürebilir. 

2022 yılının sizlere ve tüm insanlığa sağlık ve sevgi getirmesini diliyorum. 

Okuyarak kalın… 

Bir cevap yazın