İTD 146. Sayı – Özgürlük Yoksa Ayrımcılık Var


Dünyada ve Türkiye’de yeni bir oyun kurgulanmakta. Bu oyunun ekonomik, siyasal ve toplumsal yönleri bulunmakta. Tıpkı 1990’lı yılların başında post-modernist politikalar gibi yeni oyunda da kurallar koyulmakta ve herkes tarafını seçmeye zorlanmakta. İstenilen yeni bir sistem olmasa da sistemin işleyişi değiştirilmek istenmekte. Bunun ilk somut örneği Rusya-Ukrayna savaşıdır. Savaşın bedelini sıradan halk öderken lider ülkeler yaşanılanları adeta devam eden bir satranç maçı gibi takip etmekteler. Beyaz ya da siyahın kaybetmesi önemli değil, kaybeden baştan belli. Ölenler sadece mağlubiyeti taçlandırmaktadır.

Türkiye yaşamı kucaklamak isteyenler için zor bir ülke haline geldi. Düşünce özgürlüğü her gün yeni darbeler yemekte. “İktisadi özgürlüğün varlığı her sorunu çözer” temelli yaklaşım defalarca duvara çarptığı halde yine uygulamada ısrar edilmekte (bu arada ekonomik özgürlüğe bile keyfi sınırlamalar getirilmekte). Bu paradigmayla şirket veya ülke yönetmenin uzun dönemde büyük sorunlar doğuracağı görülmemekte. Halbuki İran ve Çin örneği canlı canlı halen izlenebilmekte.

Özgürlüğün kısıtlanması özellikle kadınlar için Türkiye’yi adeta cehenneme dönüştürmekte. Kadınlar bir taraftan ayrımcılıkla mücadele ederken bir taraftan da canlarını korumaya çalışmaktalar. Çünkü kadınları öldürmek ülkemizde görülen, olağanlaştırılmış bir fiile döndü. Hem uluslararası hukuka hem de iç hukuka göre kamunun kadını koruması gerekiyorsa da ülkeyi yönetenler İstanbul Sözleşmesi’ni ilga ederek bu yabani yaşam biçimine adeta olur verdiler.

İTD olarak yaşanılanları kaygıyla izliyoruz. Konuyu İTD’de özel bir sayıda işleme arzumuz hep vardı, geciktik. Bu sayının konuk editörü Nuran H. Belet daha fazla gecikmemizi engelledi, yolu açtı ve ortaya “Mor Ekonomi” özel sayısı çıktı.

Derginin bu sayısının konuk editörü Nuran H. Belet başta olmak üzere katkı veren tüm yazarlara teşekkür ediyoruz. Kendilerine İTD’nin kapısının her zaman açık olduğunu belirtmek istiyorum.

Değerli İTD okurlarının, yazarlarının, danışma ve yayın kurulu üyelerinin yeni yılını kutluyorum. Umarım 2023 hepimiz için daha güzel bir yıl olur.

Sevgiyle ve okuyarak kalın.

Bir cevap yazın