İTD 153. Sayı – Heterodoks ve Ortodoks Tartışması


Gelişmiş ülkeler bir yıllık enflasyonist süreci tamamlamak üzere. Nitekim ABD Merkez Bankası Fed politika faiz oranını Haziran ayında arttırmadı. Türkiye ise, gecikmiş faiz oranı artışını daha yeni yapabildi. Buna rağmen, reel faiz oranı enflasyon düzeyine ulaşmadı. Bunu yazarken faiz oranı artışının tek başına enflasyon sorununu çözeceğini söylemek istemiyorum. Türkiye bu aşamayı çoktan geçti.

Hükümet, faiz kararının dışında şu ana kadar sadece kısmi kurumlar vergisi ve dolaylı vergi oranlarını arttırdı. Yani klasik (Ortodoks) önlemlere başvurdu. Bu politika tercihleriyle enflasyon, cari denge ve bütçe dengesi sorunlarını çözmek mümkün gözükmemekte; üstelik ülkede ciddi bir servet ve gelir eşitsizliği varken. Bu önlemler yoksulu daha yoksul yapacak, servet eşitsizliği daha da artacak.

Uygulanan önlemleri düşünerek bu sayımızı ortodoks-heterodoks iktisat politikaları tartışmasına ayırdık. Elbette sadece bu konudaki yazıları okumayacaksınız. Diğer konularda da önemli makaleler sizleri bekliyor. Umarım keyifle okursunuz.

Bu sayımıza yazılarıyla destek veren tüm akademisyenlere teşekkür ediyoruz. İyi ki varlar; onlar sayesinde İTD zenginleşiyor, Türkiye zenginleşiyor.

İTD’nin 153. Sayısında, Sosyal Bilimciler Konuşuyor köşesinin konuğu University of Southern California’dan Ayşe İmrohoroğlu idi. Konuğumuzla dolu dolu bir sohbet yaptık. Yurt dışında akademik yaşamlarını sürdüren Türk akademisyenleri dergimize taşımaya devam edeceğiz.

Haziran ayında İTD Yayın Kurulu Üyesi ve Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Aydoğuş’u ne yazık ki bir trafik kazası sonucu yitirdik. Sevgili Osman Aydoğuş benim kırk yıllık arkadaşımdı. İTD’yi kurarken ilk danıştığım kişiydi. Osman Aydoğuş’la arkadaşlığımız dostluktan öteydi, kardeş gibiydik. Acım, acımız büyük. Bu satırları yazarken çok zorladığımı ifade etmek isterim. Osman için son olarak şu satırları yazıyorum:

Sen öldün, uçmaya vardın.

Biz kalanlar acımızı saatlere, günlere, haftalara yayarak,

Yontmaya devam ediyoruz.

 

Sağlıkla, sevgiyle ve okuyarak kalın.

Bir cevap yazın