Rant, Kapitalizm ve Politika – Hüseyin Özel


Piyasanın genişlemesini yürüten güçler ile iktisadi alanı yeniden topluma “yerleştirmeye” çalışan güçler arasındaki gerilim, çelişki ve çatışmaya göndermede bulunan ikili devinim, kapitalizmin tarihini nitelemektedir.

Bir süredir çokça tartışılmaya başlanmış olsa da özellikle depremin yarattığı devasa yıkımın ardından, bu yıkımın kimilerinin kazanç ve rant hırsı ile ahlaksızlığı yüzünden ortaya çıktığını düşünmeden edemiyoruz. Kimileri bu durumun, “ahbap çavuş kapitalizminin” bir sonucu olduğunu, dolayısıyla “gerçek” kapitalizmle bağdaşmadığını söylüyor; kimileri ise düpedüz ahlaksızlıkla açıklanabileceğini öne sürüyor. Bunun yanında, temelde kazanç güdüsüne dayanan kapitalizmin, doğası gereği, kaynakların yönlendirilmesi yoluyla gerçekleştirilen rant kollama (rent-seeking) davranışını ortaya çıkardığını düşünenler de var.

Sayı: İktisat ve Toplum Dergisi 151
Sayfa Aralığı: 51-63

Bu makalenin tamamını okumak için satın almalısınız.

Hacettepe Üniversitesi'nde öğretim üyesidir. İlgi alanları arasında, iktisadi düşünce tarihi, politik iktisat, iktisatta yöntem ve sosyal teori bulunmaktadır. Piyasa Ütopyası (BilgeSu, 2009) adlı kitabın yazarıdır.

Bir cevap yazın