Sosyal Bilimciler Konuşuyor – Refet Gürkaynak


Editörümüz Ömer Faruk Çolak’ın Sosyal Bilimciler Konuşuyor köşesinde bu ayki konuğu, Bilkent Üniversitesi’nden Prof. Dr. Refet Gürkaynak. Türkiye’nin önde gelen makro iktisatçılarından olan Prof. Dr. Gürkaynak, dergimizin Danışma Kurulu üyesidir.

Ömer Faruk Çolak: İktisat ve Toplum Dergisi’nin değerli okurları, bu ayki Sosyal Bilimciler Konuşuyor köşemizin konuğu Bilkent Üniversitesi’nden Prof. Dr. Refet Gürkaynak. Refet Hoca hem dergimizin danışma kurulu üyelerinden hem de toplantılarımıza katılım sağlayarak değerli konuşmalarıyla dergimize destek sağlıyor.

Klasik soruyla başlamak istiyorum, Refet Hocam. Akademisyen olmaya nasıl karar verdiniz? Alan olarak iktisadı neden seçtiniz? Akademisyen bir aileden geldiğinizi biliyorum. Ailenizin kariyer seçiminize etkisi oldu mu?

Refet Gürkaynak: Babam ODTÜ’de, annem Ankara Üniversitesi’nde öğretim üyesiydi. Dolayısıyla akademisyenlik bizde aileden geliyor, ben aile mesleğini devam ettiriyorum. Onlar yaptıkları işi severdi. Akademisyen olmaya ne zaman karar verdiniz sorusunun çok net bir cevabı yok çünkü akademisyen olma isteğim hep vardı.

Sayı: İktisat ve Toplum Dergisi 133
Sayfa Aralığı: 79-90

WordPress › Hata