Üçüncü Dünya Savaşı Sessizce Yapıldı ve Bitti, ya Dördüncüsü? – Ergun Türkcan


[Yeni bir dünya savaşı] olursa artık bir “ideolojiler savaşı” değil, eski usul bir “imparatorluklar arası savaş” olma ihtimali çok daha yüksektir. Acaba cep telefonu çağında ideolojileri, Google, Facebook, Twitter gibi şirketler mi belirleyecek?

Giriş

Bugünlerde tartışılan konu, Ukrayna çatışmasının sonunda Üçüncü Dünya Savaşı’na yol açıp açmayacağı, bunun nükleer silahların kullanılmasıyla sonuçlanacağı şeklinde tahminler ve modellerdir. Ben de arada koroya katılıyorum ama daha geniş düşününce, dünya savaşı kavram ve tanımına başka açılardan bakınca Birinci ve İkinci Dünya savaşlarıyla başlayan numaralama işlemlerinin sıradan bir adlandırma gibi kabul edilmesinin daha makul olacağını anlıyorum. Bu vesileyle de dünya savaşlarının, daha doğrusu dünyaya hâkim olma savaşını yani modern zamanın emperyalist mücadeleler tarihini kısaca hatırlatmaya çalışacağım.

Sayı: İktisat ve Toplum Dergisi 143
Sayfa Aralığı: 78-94

Bu makalenin tamamını okumak için satın almalısınız.

1940'ta Muğla'da doğdu. İlk ve orta öğreniminden sonra, 1962'de, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu; askerlik hizmetinden sonra yeni kurulan TÜBİTAK'ta Türkiye'nin ilk Bilim Politikası Ünitesi'ne atandı.

Bir cevap yazın