İTD 121 – İKİNCİ ON YILA GİRERKEN


İTD geçen sayıyla 10. yılını tamamladı. 10. yıl özel sayımıza yazarlarımız yoğun ilgi gösterdi. Yazı sayısı fazla olunca Kasım ayında yayınlamak üzere makaleleri ikiye böldük. Yani bu sayıda okuyacağınız makaleler de özel sayı için geldi.

121.sayımızda kriz, kalkınma politikaları ve servet vergisini öne çıkardık. Bunun temel nedeni de insanlık için büyük tehlike olan COVID-19’a rağmen, servet sahiplerinin zenginleşmeye devam etmesi, yoksul sayısının artmasıdır. Nitekim IMF’nin tahminine göre 2020 yılında dünyada yoksullara 92 milyon kişi daha dâhil olacak. Dünya bu şekliyle adeta ikiye bölünmüş durumda; milyarderler ve diğerleri. Hal böyleyken egemen iktisat bu tabloya kayıtsız kalmakta; bir kısım iktisatçılar ve popülist siyasetçiler “V” tip toparlanma/büyüme, toplam faktör verimliliği, finansal okuryazarlık gibi kavramları gündemde tutarak halkı oyalamaya çalışmaktadır. Yine vicdansız iktisat ve erdem yoksunu iktisatçılar sahnededir.

Yoksulluğun ancak kalkınma politikalarıyla ortadan kalkması mümkünken, ne yazık ki ülkemizde yoksulluk, yardımlarla yok edilecek bir olgu olarak görülüyor. Bu düşünceyi iktidarda olanlar da onlara muhalefet edenler de benimsemiş durumdalar. Türkiye’de siyasi partiler, tıpkı eskiden televizyonlarda reklamı yapılan bir bankanın sloganını atıyorlar; “Yok aslında biri birimizden farkımız ama biz XYZ partisiyiz” gibi. Ne diyelim, cahiliye döneminde yaşıyoruz; bundan tüm kurumsal kimlikler ve kişiler de payını alıyor.

Bu sayımızda da önemli yazarlarımız var.  Lord Meghnad Desai bizi 10. yılımızda da unutmadı, Londra’dan destek verdi. Diğer akademisyenler de yoğun çalışmalarına rağmen her zaman olduğu gibi yanımızda yer aldılar, destek verdiler. Hepsine sonsuz teşekkürler.

İkinci on yılımıza girerken İTD’de bazı yenilikler yapmaya çalışacağız. İşe de web sayfamızdan başladık. Kasım ayı içinde yeni web sayfamızla karşınızda olacağız. Lütfen düşüncelerinizi bize iletiniz.

İTD yayın çizgisini bozmadan yoluna devam ediyor. Yazılarıyla bize destek veren tüm akademisyenlere ve dergimizi keyifle okuyan tüm okurlara teşekkür ederiz.  İyi ki varsınız.

Sağlıkla, okuyarak ve sevgiyle kalın.

 

Bir cevap yazın