İTD 140. Sayı – Yeniden Politik İktisat


Dünya ekonomisi 1980’lere geri döndü. Enflasyon oranı son kırk-elli yılın üzerine çıktı. Batı yakası ülkeleri artık enflasyona razı; yeter ki stagflasyona dönüşmesin derdindeler. Enflasyon, var olan tedarik zinciri sorunu çözülürse ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgali durdurulursa hız kesecek. Ancak gelir ve servet eşitsizliği, aşırı borç yükü gibi atalet kazanmış sorunlar devam edecek. Çünkü mevcut sistem ve sisteme dayanak olan Ortodoks iktisat, bölüşümü piyasaya bırakmakta.

Türkiye ekonomisi diğer ülkelerden daha kötü durumda. Sistem, ilkel bir sermaye birikimi modeli olan crony kapitalizm yoluyla sürdürülmeye çalışılmakta. Yaşanan soruna iktidar da, muhalefet de aynı gözle bakmakta; sözleri de, çözümleri de aynı. Sadece muhalefet, biz daha iyi yaparız söyleminde.

Halbuki ekonomilerin istikrara kavuşması önce sorunlara doğru teşhisler koymaktan sonra da buna uygun çözüm üretmekten geçiyor. Bunun yolu da ilk olarak adeta 40 yıldır iman edilen Ortodoks bakış açısından kurtulmaktan geçiyor.

İTD olarak buradan hareketle Haziran sayımızı politik iktisada ayırdık. Birbirinden önemli makaleleriyle değerli yazarlarımız özel sayımıza destek verdi. Yine saklanılacak bir sayı yaptık. Katkı veren tüm akademisyenlere çok teşekkür ederiz.

İTD’yi ve Efil Yayınevi kitaplarını artık shop.efilyayinevi.com dijital mağazamızdan ve yine kitap ve dergi satan diğer dijital mağazalardan satın alabilirsiniz. Dağıtım maliyetine katlanamadığımız için eskisi kadar zincir mağazalarda-kitapçılarda olamayacağız. Bu da yandaş, arkadaş ve foncu olmamamızın bir sonucu. Bir başka deyişle, bağımsız kalmanın bedeli. Biz buna razıyız.

Sağlıkla, sevgiyle ve okuyarak kalın.

Bir cevap yazın