İTD 141. Sayı – Kriz Çağı


İngiliz tarihçi Eric Hobsbawm’ın ünlü kitaplarının adları Devrim Çağı, Sermaye Çağı, İmparatorluk Çağı ve Aşırılıklar Çağı’dır. Hobsbawm’ın kitapları tarihçiler ve iktisatçılar için paha biçilmez değerdedir. Sanırım Hobsbawm yaşasaydı 21. yüzyıl için Krizler Çağı başlıklı bir kitap daha yazabilirdi. 

Dünya ekonomisi, 21. yüzyılın ilk çeyreğini tamamlamak üzere ve bu 22 yıla üç kriz sığdırdı: Önce 2008 Finansal Krizi, sonra pandemi krizi, şimdi de enflasyon hatta stagflasyon kriziyle karşı karşıya. Enflasyon oranı ABD’de %8,6, Euro Bölgesi’nde %8,1, Almanya’da %7,9, İngiltere’de %9,1’e yükseldi. Yıllardır sıfıra yakın enflasyon oranıyla yaşayan Japonya’da bile enflasyon oranı %2,1’e ulaştı. Başta enerji olmak üzere emtia kaynaklı krizin altında Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etme girişiminin yanında, özellikle Çin kaynaklı tedarik zinciri krizi yatmakta. İki ülkedeki otoriter rejimler ve tek adam yönetimi sadece kendi ülkeleri için değil, dünya için de sorun olmakta. Üstelik krizin stagflasyona dönüşme riski her geçen gün de artmakta. 

Türkiye ve Arjantin bu dönemde en yüksek enflasyona sahip ülkeler olarak krizde başı çekmekte. Arjantin halkı krize karşı tepki verirken, Türk halkı sakin kalmayı sürdürmekte. Bunun etkisiyle olsa gerek, hükümet sermaye sınıfına kaynak aktarmaya devam etmekte. Nitekim açıklanan son bilançolara göre bankacılık sektörü ve 500 büyük sanayi işletmesi kâr rekorları kırmakta. TÜİK’in GSYH verisine göre de 2022 yılının birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre net işletme artığı %59,7 artarken, karma gelir %88,1 arttı. Buna rağmen iş gücü ödemelerinin cari fiyatlarla Gayrisafi Katma Değer içerisindeki payı 2021 yılının ilk çeyreğinde %35,5 iken 2022 yılında %31,5’e geriledi. Net işletme artığı/karma gelirin payı ise %45,6’dan %47,6’ya yükseldi. 

İTD bu sayısında da farklı konularda makalelerle yine dünya ve Türkiye ekonomisini analiz etmeye çalıştı. Aramıza yeni yazarlar katıldı. Onlara hoş geldiniz diyorum. Bu arada Ergun Türkcan Hocamız bizi tarihin derin sularına çekmeye devam ediyor. 

Shop.efilyayinevi.com web sayfamızdan dergilerimizi ve kitaplarımızı satın alarak bize destek vermenizi bekliyoruz. Unutmayınız, biz bağımsız yayıncılık yapan bir dergiyiz. İktidar ya da muhalefet partilerine biat etmiyoruz. Sadece siz okurlarımıza güvenerek bugünlere geldik. Böyle de yolumuza devam edeceğiz. 

Sağlıkla, sevgiyle ve okuyarak kalın. 

Bir cevap yazın