Dilimizin Ustalarından Salâh Birsel’in 1991 Günlüğü – Osman Arolat


Şiirleri, denemeleri, romanı, incelemeleri, çevirileri eleştirileri olan yazı ve dil ustası Salâh Birsel’in 1991 yılı günlükleri, “Yalnızlığın Fırınlanmış Kokusu” adıyla kitaplaştırılmış.

Salâh Birsel’in çeşitli yazım alanlarında çok bilinen kitapları vardır. Bunlar arasında şiir kitapları, Dört Köşeli Üçgen romanı, derleme kitabı Gece Yarısı Mektupları, Salah Bey Tarihi’nde, Kahveler Kitabı, Ah Beyoğlu Vah Beyoğlu, Boğaziçi Şıngır Mıngır, Sergüzeşt-i Nono Bey ve Elmas Boğaziçi, günlüklerinde Hacivat’ın günlüğü, Yaşlılık Günlüğü, Aynalar Günlüğü, Nezleli Karga yer alır. Ayrıca 1001 Gece Denemeleri’nde Paf ve Puf, Şiir ve Cinayet, Halley Kimi Kurtarır, Amerikalı Tolstoy, Bir Zavallı Sarı At, Şişedeki Zenci, Kediler gibi eserleri vardır. Bunların isimleri bile Türkçe ustalığını ve dilimize katkısını ortaya koyar.

1991 Günlüğü Yalnızlığın Fırınlanmış Kokusu

Salâh Birsel’in, 1991 yılı günlüğünden bazı bölümleri tarihlerine göre birlikte okuyalım.

Sayı: İktisat ve Toplum Dergisi 126
Sayfa Aralığı: 120-123

Bu makalenin tamamını okumak için satın almalısınız.

1942 yılında Ankara’da doğan Arolat, ilk ve orta öğrenimini bu kentte tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini İ.Ü. İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü’nde yaptı. 1962 yılında amatör olarak Ankara’da Öncü gazetesinde gazeteciliğe başladı. 1965 yılında profesyonel oldu. O günden bu yana gazetecilik mesleğini sürdürüyor.

Bir cevap yazın