İstanbul Şehrinin Gizemi Kitabı – Osman Arolat


 Faruk Pekin, adım adım İstanbul gezileri yapmış, İstanbul belgeseli çekmiş, İstanbul ile ilgili önemli birikimi olan bir turizmci olarak bu kentte ve sırlarına ilişkin çok geniş bir çalışmasını, “İstanbul Şehrinin Sırları” adlı kitabında ele alıyor. İstanbul’u tanıtırken şöyle diyor: 

“Doğu’nun ucundaki Batı, Batı’nın ucundaki Doğu. İstanbul Doğu ve Batı uygarlıklarının harmanlandığı, antik Batı Anadolu kültürü ve Helenistik kültür üzerine yerleşen Roma kültürüyle Çin, Hindistan ve İran kültürlerinden süzülüp gelen Altay mitoslarıyla, İslam efsaneleriyle bezenmiş kültürün örtüştüğü bir pota. Pagan, Musevi, Hristiyan, Müslüman, dört kültürün bileşeninin beşiği. Doğu ile Batı’nın yalnız geçmişinin değil, geleceğinin de kavşağı, kesişme noktası” 

Sayı: İktisat ve Toplum Dergisi 125
Sayfa Aralığı: 103-106

Bu makalenin tamamını okumak için satın almalısınız.

1942 yılında Ankara’da doğan Arolat, ilk ve orta öğrenimini bu kentte tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini İ.Ü. İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü’nde yaptı. 1962 yılında amatör olarak Ankara’da Öncü gazetesinde gazeteciliğe başladı. 1965 yılında profesyonel oldu. O günden bu yana gazetecilik mesleğini sürdürüyor.

Bir cevap yazın