İTD 10 – KRİZ BEN BURADAYIM DİYOR


2008’de başlayan küresel kriz Ağustos ayında derinleşme yönünde bir adım daha attı. ABD, tarihinde ilk defa kredi notu düşüşü ile karşılaştı. Tepkisi kredi derecelendirme kuruluşu hakkında soruşturma açmak oldu. Başka bir yerde yazdığım cümleyi burada da yazıyorum: “aklın başına yeni mi geldi?” Türkiye ekonomisini yönetenler ise yaşananlara 2008’dekine benzer tepkiler verdiler. Yani Hükümet tarafında değişen bir şey yok. Tepkiyi piyasalar verdi, borsa düştü, TL, ABD Doları ve Euro karşısında değer yitirdi. Bu gelişmeler sonrasında bizde elimiz mahkum kriz ağırlıklı bir sayı hazırladık. Bu sayıda krize ilişkin farklı yaklaşımları okuma imkanı bulacaksınız.
Onuncu sayımızda yeni yazarlarla tanışacaksınız: Maasachusetts Üniversitesinden Cem Oyvat, Koç Üniversitesinde Seda Ertaç ve Hacettepe Üniversitesinden Hakan Mıhçı. İlk yazılarını yazdılar, devamını bekliyoruz. Yine bu sayıda Dergi yayın kurulumuza iki yeni üye katıldı. İzmir Ekonomi Üniversitesinden Değer
Eryar ve Ortadoğu Teknik Üniversitesinden Hakan Ercan. Değer Eryar bu sayıya yazısını yetiştirdi, Hakan Ercan’ın yazılarını da önümüzdeki sayılarda okuyacaksınız. Dergi çıkarmak uzun soluklu bir eylem. Kimi zaman zorunluluktan dolayı ayrılıklar olacağını bekliyorduk. Seval Mala ilk sayıdan itibaren Derginin arka planında önemli yük taşıyanlardandı. Ailevi nedenlerle İstanbul’a taşınması gerekti, aramızda ayrıldı. Seval’e verdiği emekler için teşekkür ediyor, yolun açık olsun diyorum. Güzel olan ise taze kanların hemen yetişmiş olması. Onlarında aynı özveri ile Dergimize katkı vereceğini umuyoruz. Tüm yazarlarımıza yaz sıcağını boşa çıkartıp, katkılarını esirgemedikleri için ancak teşekkür edebiliyorum. Elinize sağlık dostlar.
İyi bayramlar, sevgiyle kalın.

Bir cevap yazın