İTD 100-İktisat ve Toplum Dergisi 100. Sayıya Ulaştı


Dünyanın her yerinde, yazılı basın işine girmek cesaret ister. Türkiye’de ise bu âdeta cesaret ötesi bir fedakârlık gerektirmekte. 2010 yılında bu cesareti gösteren Efil Yayınevi, bir grup akademisyenin desteği ile İktisat ve Toplum Dergisi’ni (İTD) çıkarmaya başladı. Derginin yayımlanması için, âdeta bir şövalye gibi ilk öne çıkanlar; İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Asaf Savaş Akat, Ege Üniversitesi’nden Osman Aydoğuş, Bilkent Üniversitesi’nden Erinç Yeldan, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nden Serdar Sayan, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden Oğuz Esen, Hacettepe Üniversitesi’nden Timur Han Gür oldu. Yaşanan ekonomik krize rağmen İTD her ay düzenli olarak yayımlandı. “Yayın çizgisi nedir?” sorusuna editör olarak şu yanıtı verdiğimi anımsıyorum: “Egemen düşüncelerin sıkışmışlığının dışında kalıp, güncelliğin içinde boğulmadan ancak, ondan da kopmadan, başta iktisadi olgular olmak üzere insana dair yaşananları teorik temeller çerçevesinde incelemek.” Bunu yaparken İTD bağımsız kaldı. Ne iktidara, ne de muhalefete sırtını dayadı. Bundan olsa gerek, reklam desteği almadı. Sadece okuyucu desteği ile 100 sayı yayımlandı. İTD bağımsızlık çizgisine bağlı kalırken, cumhuriyet, demokrasi ve Mustafa Kemal Atatürk’ten yana taraf oldu.

Türkiye ciddi bir ekonomik krizi yaşarken, hiçbir üniversitenin İktisat Bölümü’nün, yaşananlara karşı kurumsal bir tepki göstermediği bugünlerde İTD, izlediği yayın çizgisine bağlı kalarak okuyucularına hep yaptığı gibi krizi ve ekonomik gelişmeleri analiz etti. İTD okuru bu 100 sayı boyunca küresel krizden Brexit’e, büyümeden eşitsizliğe, göç sorununa, çevre yıkımına, kentleşmeye, cinsiyet ayırımcılığına, sanayi ve tarım sektöründeki sorunlardan işsizliğe kadar uzanan birçok konuda bini aşkın makaleyi, 200’ün üzerinde farklı kalemin elinden okuma fırsatını yakaladı. İTD de bu 100 sayı boyunca Türkiye’nin önemli akademisyenlerini Yayın Kuruluna kattı, yazar olarak bünyesinde yer almalarını sağladı. Uluslararası Kurumların (UNCTAD, WTO) başkanları dergi için makaleler yazdı. Metin Akpınar’dan Ercan Kesal’a, Rüştü Asyalı’ya uzanan sanatçılarla röportajlar yaptı.

100. sayımıza seçkin akademisyenler katkı verdi. Farklı bir sayı oldu. Destek veren akademisyenlere çok teşekkür ediyoruz. 100. sayı için bununla da yetinmedik.

8 Şubat 2019’da İTD, 100. sayıya ulaşmasını Ankara’da Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanat Merkezi’nde düzenlediği bir dizi panelle kutladı. Büyük ilgi gören bu etkinlikte “Türkiye ekonomisinde kriz ve çözüm yolları” tartışıldı. Panele on beş akademisyen, konuşmacı olarak katıldı. Panellerde sunulan tebliğleri Mart sayımızda yayımlayacağız. Bu panelde ayrıca “İktisat ve Toplum Dergisi Asaf Savaş Akat İktisat Ödülü”nü kazanan da açıklandı. Chicago Üniversitesi’nden Ufuk Akçiğit ödülün sahibi oldu. Kendisini kutluyoruz.

İTD, adeta kurutulmuş, kurumuş bir bahçede ayakta kalan çınar gibi iktisat yazınına katkı vermeye devam ediyor. Böyle bir dergiyi kurmanın ve editörlüğünü yapmanın gururu ile, okuyarak ve sevgiyle kalın diyorum.

İKTİSAT VE TOPLUM DERGİSİ Genel Yayın Yönetmeni

Bir cevap yazın