İTD 101. Sayı -TÜRKİYE KÜÇÜLÜYOR


Derginin baskıya gideceği gün GSYH-büyüme rakamları açıklandı. Türkiye ekonomisi 2018 yılının son çeyreğinde %3 küçülürken, yılın tamamında da %2,6 büyüyebildi. Böylece TÜİK’in yeni hesaplama yöntemi sayesinde ayakta kalan GSYH,   bu yöntem değişikliğine rağmen gecikmeli de olsa âdeta çakıldı.  Bu rakam ile artık Türkiye ekonomisinin krize girdiği tescillenmiş oldu.

İTD olarak ekonomide sorun olduğunu yazdık. Yayımladığımız makalelerle farklı analizleri okumanızı sağladık. Geçen Haziran ayından bu yana da düzenlediğimiz panellerle geniş kitlelere ulaşmaya çalıştık. Son olarak, İTD’nin 100. sayısının yayımlanmasını kutlamak için düzenlemiş olduğumuz panel serisinde konu enine boyuna tartışıldı. Toplantıya gösterilen ilgi ve talepler doğrultusunda bu sayımızı panelde yapılan sunumlara ayırdık. Böylece bir kere daha okuyucumuzun sesine kulak vermiş olduk.

İTD artık bir dergiden öte bir platform olma yolunda ilerlemektedir. Platformu genişleterek bir taraftan ülkemizin iktisat eğitimine vermekte olduğumuz katkıyı artırmaya, diğer yandan da iktisadi olguları teorik temelinden koparmadan, vulgarize etmeden açıklamaya, anlatmaya devam edeceğiz. Bu çerçevede üniversitelerle ortak toplantılar yapmayı da sürdürüyoruz. Şubat sonunda Altınbaş Üniversitesi’ne gittik. Mart ayının ortalarında da Amasya Üniversitesi ve Amasya Ticaret Odası’nın konuğu olacağız.

İlkeli yayıncılık yapmanın tüm zorluklarına rağmen, ödünsüz yolumuza devam ediyoruz. Tek dayanağımız ve hesap vereceğimiz kurumsal yapılanma okuyucumuzdur. İTD’yi okuyarak ve yazarak destekleyebilirsiniz.

Sevgiyle ve okuyarak kalın.

Ömer Faruk Çolak

İKTİSAT VE TOPLUM DERGİSİ Genel Yayın Yönetmeni

Bir cevap yazın