İTD 105-106. Sayı – İKLİM DEĞİŞİMİ VE EKONOMİ


İKLİM DEĞİŞİMİ VE EKONOMİ

Yaz keyifli bir mevsimdir, tatil mevsimidir. Ancak bu yıl tüm dünyada aşırı sıcaklar ve seller nedeniyle eski yıllardan farklı bir yaz geçiriyoruz. Tüm bu felaketlerin altında küresel iklim değişimi yatmakta. Biz de bu sayının ilk makalesini bu konuya ayırdık.  Boğaziçi Üniversitesinden Levent Kurnaz ve Sevil Acar iklim değişimini yazdılar. Değerli akademisyenlerin İTD’deki ilk yazıları, aramıza hoş geldiniz diyoruz.

Dünyada iklim değişimi geleceğimizi tehdit ederken, sağcı iktidarlar başta ABD, Rusya ve Çin olmak üzere iklim değişimi anlaşmalarını imzalamaktan kaçınırken, bir taraftan da silahlanmaya devam ediyorlar. Son olarak ABD Başkanı D. Trump, ülkesini orta menzilli füzeler anlaşmasından geri çekti. Türkiye de bu yarıştan geri kalmamak için silah sanayine yatırımlarını artırmanın yanında silahlanmaya da ciddi kaynak ayırmaya başladı.  Nurhan Yentürk, güvenlik harcamaları ile eğitim harcamalarını karşılaştıran makalesi ile konuyu İTD gündemine taşıdı.

Türkiye’de kriz derinleşirken iki sektör adeta tuş olmuş durumda, bunlar inşaat ve otomotiv sektörü. Osman Aydoğuş inşaat sektörünü yatırımlarla birlikte ele alıp irdeledi. Mohammed Seid Hussen ise, bugünlerde peşine düştüğümüz yerli otomobil sevdasını, Güney Kore açısından ele aldı.

Temmuz-Ağustos sayısını birlikte çıkardık, tatil ve kâğıtta yaşadığımız sıkıntı bizi buna mecbur etti. Ancak dopdolu bir sayı ile karşınızdayız. Aramıza yeni yazarlar katılmaya devam ediyor. Bu da İTD’yi her geçen gün güçlendiriyor. Tüm yazarlarımıza verdikleri emek için teşekkür ediyoruz.  İTD artık ülkenin tüm üniversitelerinde takip edilen, iktisada merak sarmışların elinden düşüremediği dergi haline geldi. Bu da bize büyük onur veriyor.

 

Sevgiyle ve okuyarak kalın…

Ömer Faruk Çolak

Bir cevap yazın