İTD 107. Sayı – İKTİSAT YAZININDA FARKLI ARAYIŞLAR


İKTİSAT YAZININDA FARKLI ARAYIŞLAR
Ekonomide istikrar sağlamak sanki hayal olmaya başladı. Gelişmiş ülkeler için kriz bitti denirken, yeniden durgunluk tehlikesi baş gösterdi. Aslında bu, İTD okurları için sürpriz olmasa gerek. Çünkü Neoliberal modelde ciddi tıkanma olduğunu, uygulanan Neoklasik tabanlı istikrar programlarıyla sonuca erişilemeyeceğine yönelik dergide onlarca yazı yayımladık.
Türkiye ekonomisinde de durum çok farklı değil. Üstelik ülkemizdeki krizin stagflasyonist, yani durgunluk içinde enflasyon yönü daha ağır basıyor. Türkiye ekonomisi 2019 yılının ilk çeyreğinin de bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %1,5 küçüldü. Böylece ülkemiz arka arkaya üç çeyrek küçülmüş oldu. Bu sonuç, uygulanan genişlemeci para ve maliye politikasının işe yaramadığını gösteriyor. Maliye politikasını irdeleyen bir makaleyi dergide bulacaksınız.
Bu sayımızda iktisat yazınına farklı yaklaşımları öne çıkarıyoruz. Vedit İnal’ın “Kurumsalcı İktisat” yazısıyla konuya giriş yapıyoruz. Vedit İnal’ın yazısı kısa fakat inanılmaz derecede öz olmuş. Hocamıza hem teşekkür ediyoruz, hem de onu kutluyoruz. Konuya ilişkin diğer makaleleri de zevkle okuyacağınızı tahmin ediyorum.
İTD, Eflatun Basım Dağıtım Limited Şirketi’nin bir markası. 26 Ağustos’ta ofiste yangın çıktı. Güç kaynağı patlaması nedeniyle yayılan yangın ofisin yarısını yok etti. Bu bizim için hem iş-zaman kaybına, hem de ciddi mali külfete neden oldu. Okuyucularımız, yazarlarımız ve dergi kurul üyelerimiz bu felaketi aşmada yanımızda yer aldılar. Onların desteği elbette acımızı hafifletti. Başta Asaf Savaş Akat, Osman S. Arolat, Kenan Mortan ve Ahmet Faruk Aysan olmak üzere herkese teşekkür ediyoruz. Ancak hâlâ desteğe ihtiyaç var.
İTD sizlere destek çağrısı yapıyor. Yardım değil, destek istiyoruz. Efil Yayınevi ve Kitap Saati yayınlarını satın alarak, İTD’ye ve EfilJournal dergisine abone olarak, bir değil daha fazla dergi satın alarak, ilişkide olduğunuz şirketlerden, bankalardan reklam almamızı sağlayarak bize destek olabilirsiniz.
Birçok olumsuzluğa rağmen İTD yine zamanında raflarda, sizinle buluşmayı bekliyor.
Sevgiyle ve okuyarak kalın…

Bir cevap yazın