İTD 108. Sayı – GSYH BİLEŞENLERİ SAĞLIKSIZ EKONOMİYİ İŞARET EDİYOR

Recession Economic Crisis Economy  - Elchinator / Pixabay

GSYH BİLEŞENLERİ SAĞLIKSIZ EKONOMİYİ İŞARET EDİYOR
Türkiye ekonomisinde kırılganlık sürerken, Suriye’de terörle mücadelede yeni bir atak yaptı ve Suriye’nin kuzeyinde askeri müdahaleye girişti. Adına ister savaş deyin, ister harekât deyin her ülkede silahlı mücadele ekonomiye büyük yük getirir. Nitekim Türkiye, 2016 yılından bu yana askeri harcamalarını artırdı ve 2018 yılında askeri harcamaların GSYH’ya oranı %2,5’a ulaştı. Silahlanma harcamaları GSYH içinde yatırım harcamalarını artırır ancak halkın refahına bu yansımaz. Tam aksine bu, halka bütçe açığı ve sonrasında enflasyon olarak geri döner. Daha şimdiden söyleyelim, 2020 enflasyon hedefinin tutması zora girdi. Bu müdahaleyle bir kere daha tereyağı yerine silah seçilmiş oldu.

Türkiye 2002 sonrası dünyada hızlı büyüyen ekonomilerden oldu. Büyümede de lokomotif sektör inşaat sektörüydü. İnşaat sektöründeki bu büyüme doğal bir seyrin eseri değildi. Hükümet ve bankacılık sektörü buna büyük destek verdi. Hatta hükümet inşaat sektörünü adeta kayırılmış sektör konumuna getirdi. Yaklaşık on beş yıl uluslararası likidite bolluğunun da etkisi ile bu kurgu sürdürüldü. Sistem 2017’de ciddi şekilde tıkandı. Fakat hükümet inşaat sevdasından vazgeçmedi ve kamu bankalarını bu sektörü finanse etmeye mecbur etti. Ancak bu çaba ne sektöre yaradı ne de ekonomiye. Zaten olması da mümkün değildi. İTD bu sayısında söz ettiğimiz kurgu çerçevesinde GSYH ve bileşenlerini öne çıkartmakta. Osman Aydoğuş ve Ayça Tekin Koru’nun yazıları ufuk açıcı çalışmalar. Umarım bu yazıları politika yapıcılar da okurlar. Çünkü ders alınacak çok nokta var.

İTD, 108. sayısında Sosyal Bilimciler Konuşuyor-Röportaj köşesinde önemli bir konuğu ağırladı: Korkut BORATAV. Korkut Boratav Bir Bilge Akademisyen, İktisatçı olarak sorularımıza yanıt verdi. Değerli Hocamız İTD’ye her zaman destek oldu. Kendisine hem bu röportaj hem de desteklerinden dolayı çok teşekkür ederiz. Hocam iyi ki varsınız, iyi ki sizi tanımışız. Söz ettiğim yazıların dışında diğer yazıları da merakla ve keyifle okuyacağınızı umuyorum. Çalışmalarıyla destek veren akademisyenlere çok teşekkür ediyoruz. Bu arada kurullarımız genişlemeye devam ediyor. Yayın Kurulu’muza katılan İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Özgür Kayalıca, Başkent Üniversitesi’nden Uğur Emek, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Yaşar Uysal ve Danışma Kurulu’muza katılan Helsinki Üniversitesi’nden Francesco Boldizzoni, Duke Üniversitesi’nden Timur Kuran ve Bilkent Üniversitesi’nden Refet Gürkaynak’a aramıza hoş geldiniz diyoruz.

Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun…

Sevgiyle ve okuyarak kalın.

Ömer Faruk Çolak

Bir cevap yazın