İTD 113. Sayı – Sorun Biriktirmeye Devam Ediyoruz


XXI. yüzyıl keyifli başlamadı, ilk yirmi doldu; ancak ülkeler de, yaşamı kucaklamaya çalışan bizler de huzur bulamadık. Terör ülkelerin üzerine kâbus gibi çökerken, kimi ülkeler yarattıkları terör canavarının geriye dönüp kendilerini vurduklarını gördüler.

Bu yüzyıla politik olduğu kadar ekonomik sorunlarla da boğuşarak girdik, 2008 Krizi daha tam sona ermeden yeni krizlerle karşılaşır olduk. Son olarak Corona Virüsü ve ardından gelen petrol şoku ortalığı toz duman etti diyebiliriz.

Türkiye de bu süreci ağır koşullarda geçirmekte. Ekonomi, parasal yabancı sermaye girişinin yüksek olduğu dönemde yaşadığı bahar havasından çıktı. Buna rağmen 2019’un son çeyreğinde devlet ve hanehalkı tüketimi ile %6 (baz etkisini de unutmayalım) büyüdü. Bu büyümenin sürdürülebilirliği yok, çünkü büyümenin dinamiklerin de sorun devam ediyor. Bunların başında da eğitim geliyor.

Türkiye eğitimde uzun yıllardır sorun yaşıyor. Ancak hiç bu düzeyde dibe vurmamıştı. Bu noktaya elbette son yirmi yılda gelmedik. 1950 yılından itibaren eğitimi ideolojik altyapısına uydurmaya çalışan siyasal İslam, nihayetinde bunu başarmış görünüyor. Milli Eğitim Bakanlığı vakıflara paylaştırılmış durumda. Üniversitelerin geldiği durumu görmek için rektörlerin nasıl atandığına bakmak yeter. Bu konuda anayasa.gen.tr web sayfasında Prof. Dr. Kemal Gözler’in “Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sisteminin Uygulamadaki Değeri Bir Buçuk Yıllık Bir Bilanço” yazısını okumanızı öneririz. Ebeveynler, eğitimciler (bir kısmı) yaşananları gördükçe çığlık atmakta; işverenler, mezun olan gençlerin yeterli donanıma sahip olmadığını söylerken ara da çocuklarımız, gençlerimiz yok olmakta.
Tüm bu kaygıları gördüğümüz için bu sayımızı “eğitim” ağırlıklı çıkarıyoruz. Katkı veren tüm akademisyenlere teşekkür ediyoruz.

Bu yıl ikincisi düzenlenen Asaf Savaş Akat İktisat Ödülü’nün kazananı, Hacettepe Üniversitesi’nden “Long-run economic growth in Turkey: Sources, pitfalls, and prospects” başlıklı makalesiyle Doktor Öğretim Üyesi M. Aykut Attar olmuştur. Kendisini tebrik ediyoruz.

Sevgiyle ve okuyarak kalın…
Ömer Faruk Çolak

Bir cevap yazın