İTD 114. Sayı – SALGIN KAPİTALİZMDEN İNTİKAMINI ALIYOR


Corona virüsü tüm dünyayı kapladı. Virüs sadece insan sağlığını değil, ekonomileri de tehdit etmekte.
Üstelik bunu yaparken de eşitlikçi davranmakta. Dergi baskıya verildiğinde virüs İngiltere Veliaht Prensi’nden, Başbakanına, futbolculardan, iş insanlarına ve sıradan gariban vatandaşa kadar herkesi vurdu. Ayrıca virüs, gelişmiş ya da gelişmekte olan ülke ayırımı da yapmadı. Bu anlamda virüsle birlikte doğa insana “ben hala ölmedim, buradayım” dedi. Virüs diğer yandan kapitalizmin vahşi yüzünü de tüm çıplaklığıyla ortaya koydu. İspanya hastanelerini devletleştirirken, sosyal devletin
hala etkin olduğu Almanya ve Kuzey Avrupa ülkelerinde salgın kendine diğer ülkeler kadar zemin bulamadı.

Salgın ekonomileri adeta yıktı geçti; borsalar bir günde %10 düştü; tahtalar kapandı. Kapitalizmin beşiği ABD Keynesçi politikalara döndü. FED parasal genişlemeye giderken, Federal Hükümet de 2 trilyon dolarlık bir maliye politikası paketini yürürlüğe koydu. Benzer önlemleri diğer ülkeler de irili, ufaklı paketler halinde aldı. Piyasa devleti, kamuyu yeniden hatırladı. Doğa kapitalizmden intikamını alıyor.

Türkiye salgın karşısında diğer konulara göre göreli olarak daha şeffaf davrandı. Salgını önlemeye yönelik önlemleri aşama aşama devreye alırken, 100 milyar TL’lik ekonomik önlemler paketi açıkladı. Ancak bu paketin yeterli olmadığı anlaşılınca parasal genişlemeye dayalı yeni uygulamalara girişti.

Ülkeler salgının neden olduğu ekonomik yıkımı en aza indirmek için parasal ve mali önlemler alırken borçlanma silahını öne çıkardı. Ancak bu kötü bir dönemde yapılmak zorunda kalındı. Çünkü küresel ekonomi zaten borç krizinin kıyısında geziniyordu. Dolayısıyla salgın bittikten sonra da ekonomileri zor bir süreç bekliyor.

İTD bu sayıda salgın ekonomisini borçlanma temelinde ele alıyor. Doyurucu bir dergi ile karşınızdayız. Bir de haberimiz var. İTD artık her ayın ilk beş günü raflarda yerini alacak. Lojistik kaynaklı öne almak zorunda kaldık.

Salgın karşısında biz de kendi çapımızda önlemler aldık. Evde çalışma sistemine döndük. İTD ve Efil Yayınevi ekibi, bu dönüşümde yine sizler için çalışma disiplininden kopmadan dergi ve kitap çalışmalarını yürütmekte. Editör olarak tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Sizleri evde kalmaya ve kitap okumaya davet ediyorum.

Sevgiyle, sağlıkla ve kitapla kalın…

Bir cevap yazın