İTD 117. Sayı – Sancılı Büyüme


SANCILI BÜYÜME

Salgın önce sağlığı, sonra ekonomileri vurdu. 2020 yılının ilk çeyreğinde birçok ülke küçülmek zorunda kaldı. Büyüme oranında hazin duruma düşen ülkelerin başında %6,8’lik küçülme oranıyla Çin geliyor. Türkiye ilk çeyrekte %4,5 oranında büyüdü ve diğer ülkelerden ayrıştı. Oranın yüksekliği cazip gözükebilir; ancak unutulmamalı, bu oran 2019 yılındaki %2,3’lük küçülmenin üzerine geldi. Yani Türkiye’de büyüme hala sorunlu, üstelik bu sorun ikinci çeyrekte daha da ağırlaştı. İkinci çeyrek büyüme rakamları açıklandığında, %10’un üzerinde bir küçülme sürpriz olmayacak. Osman Aydoğuş yılın açıklanan ilk büyüme rakamlarını analiz etti. Ortaya kaçırılmayacak bir yazı çıktı.

Krizle birlikte var olan rekabetten kaçınma politikaları daha da güçlendi. Dış ticarette rekabetten kaçmak için gümrük vergileri artırıldı. Artık kimse, bu vergiler Dünya Ticaret Örgütü’nün koyduğu ilkelere aykırı bile diyemiyor; dese de dinleyen yok. Türkiye de bu yönelime uydu, arka arkaya gümrük vergilerini arttırdı. Hedef üreticiyi korumak. Ancak bu noktada iki soru sormamız lazım. İlk olarak, hangi üretici korunacak? İkinci soru ise, tüketiciyi kim koruyacak? Örneğin, İstanbul’da taksiciler odası tam bir oligopolist firma gibi davrandı. Baskı grubu olarak hükümeti etkisi altına aldı ve İBB’ye rağmen, taksi sayısının arttırılmasını engelledi. Kötü hizmet, yüksek fiyat ve yüksek kâra hükümet evet dedi. Biz de bu sayımızda “Rekabette neredeyiz?” sorusuna, okuyacağınız üç makaleyle yanıt vermeye çalıştık.

Bu sayıda, Sosyal Bilimciler Konuşuyor köşemizde Prof. Dr. Fikret Şenses’i ağırladık, yaptığımız söyleşiyi -belki de söyleşi şeklindeki makaleyi- keyifle okuyacaksınız. Değerli Hocamıza İTD’ye ayırdığı zaman için çok teşekkür ediyoruz.

Kenan Mortan Hoca uzun zamandır İTD’ye yazmıyordu. ”Bir Etik Sorgulama: Savaş ve Barış Üstüne” başlıklı yazısıyla aramıza geri döndü. Hocamıza tekrar hoş geldiniz diyoruz.

İTD salgına, ekonomik güçlüklere rağmen yine dopdolu ve zamanında sizlerle. Bize destek veren kurul üyelerine, yazarlarımıza ve siz okurlarımıza teşekkür ediyoruz. 10. Yılımızdayız, 120. Sayımıza az kaldı…

Sevgiyle, okuyarak ve de sağlıklı kalın.

Bir cevap yazın