İTD 118. Sayı – Tarım Üzerine


COVID-19’un salgına dönüşmesi ekonomide ve sosyal yapılanmada ciddi etkiler bıraktı, bırakmaya
da devam ediyor. Ülkelerin öncelikleri değişti, bu ekonomiye de yansıdı. Örneğin henüz tam olarak
hissedilmese de ülkemizde yüksek binalar ve AVM’ler aracılığıyla güdülen kentsel rant hevesi biraz kırıldı, çünkü bunların
fiyatları salgın sürecinde hızla düştü. Küçük evler, merkezlerde olan eski cadde mağazacılığı ve tarım, özellikle de güvenilir gıdayı temin etme eğilimi gibi bizim için yeni kavramlar öne çıkmaya başladı. Elbette henüz bu arayış yüksek sesle dile getirilmiyor. Çünkü siyasal erke boyun eğerek rant elde etme mekanizması henüz tümüyle çökmedi.

Bu süreçte tarım sektörünün gündemde olması oldukça önemli. Çünkü son on sekiz yıldır tarım sektörü üvey evlat muamelesi gördü. Bunu söylerken abartmıyoruz. Tarım sektörünün GSYH içindeki payına baktığınızda gerçek apaçık ortaya çıkıyor. Tarımın GSYH içindeki payı 2002’de %9,8 iken 2019’da %6,2’ye kadar geriledi. Üstelik bu süreçte tarım sektörü net ithalatçı haline geldi. Böylece yıllarca halkın ağzında adeta efsaneye dönüşen “dünyada kendi kendine yeten yedi ülkeden birisiyiz”
savı da çökmüş oldu.

Salgınla birlikte tarım sektörü yeniden konuşulur hale gelince biz de uzun zamandır yapmak istediğimiz dosya konusunu raflardan indirdik. Yazlık sebze ve meyveyi yüksek fiyatlardan tükettiğini söyleyen tüketicilerle, bu fiyatlarla üretim yapmanın mümkün olmadığını dile getiren üreticileri tatmin edecek bir sayı gerçekleştirdik.

Bu sayımızda iki röportajımız var. İlkini tarım sektörünü farklı boyutlarda değerlendirme hedefine sahip olan Mustafa Afacan’la yaptık. Sosyal Bilimciler Konuşuyor köşemizde ise Suut Doğruel’i ağırladık.
Kendilerine çok teşekkür ediyoruz. İktisatçılarla söyleşi dosyamız kabarıyor. Gelecekte bunları birleştirmeyi
düşünüyoruz.

Bu sayıda yeni yazarlar aramıza katıldı. Dünya Gazetesi Yazarı, Tarım Uzmanı Ali Ekber Yıldırım’ın makalesi “Tarımdan Zenginlik Üretecek Potansiyel Var” başlığıyla, Tayfun Özkaya “Tarımda Ekolojik ve Ekonomik Krizi Aşmak için Agroekoloji ve Gıda Egemenliği” başlığıyla sayımıza katkı sağladılar. Ayrıca kurul üyelerimiz Osman Aydoğuş, Fatma
Doğruel, Yaşar Uysal, Sibel Cengiz, İhsan Seddar Kaynar ve Gökhan Özertan tarım sektörünün farklı yönlerini kaleme aldılar. Bu özel sayının oluşumunda katkı sağlayan tüm yazarlarımıza teşekkür ediyoruz.

Havaların sıcak seyrettiği günlerde, sıcak bir gündemle karşınızdayız.

Sevgiyle, sağlıkla ve kitapla kalın…

Bir cevap yazın