İTD 119 – Normalin Sonu


Dünya ekonomisi Sanayi Devrimi’nden bugüne kadar onlarca kriz yaşadı. Bunlar arasında elbette
1929 Krizi’nin ayrı bir yeri var. O günden bugüne değin yaşadığımız inişli çıkışlı iktisadi
gelişmeler içinde 2008 Krizi’nin de ayrı bir yeri olduğunu düşünüyorum. Bu krizle sadece
küreselleşme çıkmaza girmedi, onun altyapısını oluşturan iktisat teorileri de, iktisatçılar da boşa düştü. Bunlardan bazıları bizim “Yetmez ama evet”çiler gibi özür dileme aşamasına geçtiler.

James K. Galbraith, “Normalin Sonu” kitabıyla küreselleşmenin ve onun yandaşı iktisatçıların ipliğini pazara çıkarıyor. Galbraith, normalin sonuna gelindiğini adeta bir ressam gibi sergiliyor. Biz bu sayımızda “Normalin Sonu”nu tartışmaya açtık. Yayımladığımız makalelerin yanında eğer kitabı da okursanız, siz de artık konunun tartışmacısı olursunuz diye düşünüyorum. Salgının yarattığı olumsuzluklar ve tatil dönemi olmasına rağmen makaleleriyle bize destek veren tüm akademisyenlere sonsuz teşekkürler.

Salgın korkusu, bazı gelişmelere yeterince önem vermemizi ister istemez engelliyor. Bu gelişmelerden birisi de Türkiye ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde %9,9 küçülmesi oldu. Bu oran üzerine derli toplu bir çalışmayı Osman Aydoğuş sıkışık zamana rağmen hazırladı. Bu sayımızın ilk makalesini bu konuya ayırdık.

İTD’yi yayımlayan Efil Yayınevi bir zorlu kitap çalışmasını da Ağustos ayı bitmeden tamamladı. “Salgın Ekonomisi” başlıklı çalışmaya 24 akademisyen destek verdi. Sadece bugün için değil, gelecekte karşılaşacağımız durumları kestirebilmek için de okumalısınız.

Türkiye ve Yunanistan ekonomik olarak ciddi zorluklar içindeyken, yine siyasetçilerin yarattığı popülizm tuzağına düştüler.
Bunda Mitçotakis’in ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un payı yüksek. Kolayı seçtiler, barış yerine çatışmaya sarıldılar. Bu durum Türkiye’deki siyasal erke, arayıp da bulamadığı bir ortam yaratma fırsatı verdi. Yazık. Hala anlamamazlıktan geliyoruz.
Popülizm öyle bir tehlikedir ki, sonucunu tahmin edemezsiniz. Unutmayalım, popülizm dünyayı II. Dünya Savaşı’na taşımıştı.
Popülizmi tartıştığımız Mayıs 2020 özel sayımızı raflardan indirip tekrar okumalısınız. Eğer dergi elinizde yoksa kitaplığınızda yerini almasını öneririm.

Önümüzdeki sayı ile 10. yılımızı tamamlıyoruz. Yazarlarımızla, okuyucularımızla, çalışanlarımızla birlikte büyük iş başardık.
Umarım ikinci 10 yılı da görürüz.

Okuyarak ve sevgiyle kalın…

Bir cevap yazın