İTD 122 – 2020’ye Veda Ederken


Bu sayıyla 2020 yılını kapatıyoruz. Dünya belki de II. Dünya Savaşı’ndan bu yana hiç bu kadar zorlu bir yıl yaşamamıştı. COVID-19 yalnızca ülke ekonomilerini çökertmekle kalmadı, politik ve toplumsal yaşamı da altüst etti. Yılın en güzel haberi popülist, çevre karşıtı, ırkçı D. Trump’ın ABD’de seçimleri kaybetmesi oldu diyebilirim.

İTD, salgının yarattığı yıkım ve sonrasındaki onarım sürecine ilişkin makaleler yayımladı. Sanırım bu konuda en derli toplu yayın yapan dergi olduk. Bu çabamızı Eylül ayı başında Efil Yayınevi tarafından basılan “Salgın Ekonomisi” kitabıyla taçlandırdık.

2020 yılının Ekim ayında 10. yılımızı tamamladık. Bundan dolayı Ekim sayımızı özel sayı yapmak istedik, dergimize her zaman olduğu gibi birçok saygın akademisyen destek verdi. Bundan dolayı yazıları üçe bölmek zorunda kaldık, bazı yazıları Kasım sayımızda yayınladık. Bu sayımızda da Sevgili Hüseyin Özel ve İhsan Seddar Kaynar’ın makalelerini yayımlıyoruz. Hüseyin Özel’in yazısını kapak yaptık. Galiba “İktisat ve Sanat”  başlığıyla çıkan ilk dergi oluyoruz. Her iki hocamıza da teşekkür ediyoruz.

Bu sayımıza Erdem Seçilmiş “Kâtip McCloskey ve Şürekâsı” ve Can Madenci “Hayek, Samuelson ve Kapitalist Faşizm” başlıklı yazılarıyla katkı verdiler. Her iki makale de ciddi emek ürünü. Ben yazıları çok beğendim.
Umarım sizin yargınız da öyle olur. Aralık sayımızda Kenan Mortan hocayı da aramızda görmenin keyfini bir kez daha yaşıyoruz.

Salgın tüm sektörleri etkilediği gibi yayıncılık sektörünü de vurdu. Döviz kurundaki artış kâğıdı adeta altın yaptı. Türkiye, kitap kâğıdında yapılan özelleştirmeler nedeniyle tamamen dışa bağımlı hale geldi. Bundan dolayı yayıncılık sektörü, kur artışlarına tümüyle açık durumda. Maliyet artışına bir de satışlardaki düşüş eklenince sektörün ayakta kalması ciddi biçimde zorlaştı. İTD gibi bağımsız yayıncılık yapanların durumu daha da zor. Çünkü iktidardan da muhalefetten de destek almıyoruz ve almak istemiyoruz. Mevcut ortamda siyasi desteğiniz olmayınca reklam da alamıyorsunuz.

Bizim bu direnişimize destek verin; İTD’yi bir adet alıyorsanız bunu beşe, ona çıkarın; dostlarınıza, öğrencilerinize armağan edin. Efil Yayınevi kitaplarını satın alarak ve dostlarınıza, öğrencilerinize önererek destek verin. Biliyoruz ki siz okuyucularımız olmazsa, biz olmayacağız.

Yeni yılınız kutlu olsun.

Sağlıkla, sevgiyle, okuyarak kalın.

 

Bir cevap yazın