İTD 123 – DEMOKRASİYE SİVİL DARBE


Salgının sadece ekonomiyi değil, ülkelerin toplumsal yapılanmasını da etkilediğini daha önce İTD’nin “Salgın Ekonomisi” özel sayısında dile getirmiştik. Bu savımızı doğrulayan gelişmeler salgın sona ermeden görülmeye başladı. ABD’de yapılan seçimlerde halk, başlangıçta salgına kayıtsız kalan Trump’ı cezalandırdı.

Trump bu cezayı iyi algılamamış olacak ki seçim sonuçlarına karşı parlamento üzerinde baskı kuran bir kalkışmaya yol verdi. Trump, başkanlığı döneminde neo-merkantilist bir tüccar gibi davrandı, sonunda tüccar başkan sivil darbe yapmaya çalıştı. Trump, tüm dünyaya seçimle iktidara gelen iktidarların da darbeye girişeceğini gösterdi,
yani darbe sadece askeri değil, sivil de olabiliyormuş.

Geldiğimiz nokta da ülkeler için popülizmin nerelere uzanacağını bir kere daha gösterdi. Kaçıran okurlarımızın, İTD ve EfilJournal’da popülizm üzerine yayınladığımız makaleleri okumalarını öneririz.

Bu sayıda Trump’ın bıraktığı miras ve Biden ekonomisini öne çıkartmaya karar vermiştik. Biz bu kararı darbe girişimi öncesi almıştık. Gelişen olaylar ne kadar doğru yaptığımızı gösterdi. Kapak konumuza ilişkin beş makale yayımlıyoruz. Bu sayımız sanırım konu üzerine Türkiye’de yapılan en derli toplu çalışma olacak. Katkı veren tüm akademisyenlere teşekkür ederiz.

Türkiye’de 2020 yılı üçüncü çeyrek büyüme oranı Kasım ayı sonunda açıklandı. Her zaman olduğu gibi büyüme rakamlarını analiz edecektik ancak Aralık sayımıza yetiştiremedik. Osman Aydoğuş bu sayıdaki makalesiyle büyüme oranının analizini yaptı.

Bu sayımızda Sosyal Bilimciler Konuşuyor köşemizin konuğu Subidey Togan Hoca oldu. Hocamızın sorularımıza verdiği yanıtların özellikle genç akademisyenler için yol gösterici olduğunu düşünmekteyiz.

İTD’nin bu sayısı da yine imece usulü hazırlandı. Verdikleri destek için tüm yazarlarımıza teşekkür ediyoruz.
İTD, yaşanan tüm ekonomik sorunlara rağmen düzenli çıkmaya devam ediyor. Dergiye abone olan, satın alan tüm okurlarımıza geçen sayımızda yaptığımız çağrıyı yineliyoruz. Bizlere lütfen yeni okurlar kazandırınız. Çünkü bu derginin gerçek sahipleri sizlersiniz.

Sağlıkla, sevgiyle ve okuyarak kalın.

Bir cevap yazın