İTD 125.Sayı – KEYNES ÖZEL SAYISI


KAPIYI ÇALAN KEYNES 

Eric Hobsbawm yazdığı dört muhteşem kitapta geçen üç yüzyılı devrim, sermaye, imparatorluk ve aşırılıklar çağı başlıkları altında incelemişti. Yaşadığımız çağın ilk çeyreğinin sona ermesine birkaç yıl kaldı, eğer bir iktisat tarihçisi bu çağı yazarsa, kitabının adı “kriz çağı” olabilir. Çünkü krizler arka arkaya geldi. Dünya ekonomisi 2008 Krizi’ni atlattım derken salgın kriziyle karşı karşıya kaldı. Üstelik bu kriz tam algılanamadı. Sona erdiğinde ise hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. 

Gelişmiş ülkeler, 1970’lerde bile yaşamadıkları bir durumla karşı karşıyalar. Birçok ülkede enflasyon ve faiz oranları sıfıra yakın seyretmekte. Bir zamanlar enflasyona karşı Volcker’ın acı reçetesini uygulayan ABD Merkez Bankası’nın (FED) amacı, artık, Başkanı Powell’ın ifadesiyle yüzde 2’lik enflasyon oranına erişmek. 

Ekonomilerin yaşadığı sorunlar yıllardır iktisadı tarihten, sosyolojiden koparıp adeta fanus içinde modellere mahkûm eden Neoklasik iktisadın bir sonucu. Bu yaklaşımlar (bir zamanlar teori) artık gözden düşmüş durumda. Yüzyıl önceden Keynes, “Usta İktisatçı” olarak politik iktisadı benimseyen kimliğiyle yeniden gündemde. Adeta krizi çözmek için kapıyı çalıp, ben buradayım dedi. 

İTD olarak biz de bu tabloyu gördüğümüz için Mart sayımızı Keynes Özel Sayısı yaptık. Birbirinden değerli makalelerle koleksiyonluk bir sayı çıkardık. Emek veren tüm akademisyenlere teşekkür ederiz. 

Bu sayımızda Sosyal Bilimciler Konuşuyor köşemizin konuğu Koç Üniversitesi’nden Ziya Öniş oldu. Sanal ortamda hem oldukça keyifli, hem de genel anlamda iktisadı masaya yatıran bir sohbet oldu. Sizlerin de ilgiyle okuyacağı bir tartışmayı yayınlanmaktan mutluyuz. 

İTD artık, Asaf Savaş Akat Hoca’mızın ifadesiyle “Türkiye’de iktisatçıların buluştukları bir platform” haline geldi. Bu başarı, mutfakta olan bizler kadar, kurul üyelerimize, yazarlarımıza, zor günlerde akademisyen kimliklerinden öte bir dost olarak yanımızda duranlara aittir. 

İTD ocak ayından bu yana sanal ortamda kendi sitemizde de satılmaktadır. Her bir sayıyı tek tek alabileceğiniz gibi makale olarak da edinebilirsiniz. 

www.shop.efilyayinevi.com sitesi sizi bekliyor. 

Umarız artık salgının yarattığı yalnızlıktan bahar aylarında kurtulur, toplantılarda sizlerle yine yüz yüze birlikte oluruz. 

Sağlıkla, sevgiyle ve okuyarak kalın. 

Bir cevap yazın