İTD 126. Sayı – DİJİTAL EKONOMİ


TEKNOLOJİK GELİŞME VE EKONOMİ 

Teknolojinin gelişimi Sanayi Devrimi’ne kadar çok yavaş ilerledi. Sanayi Devrimi adına yakışır anlamda gerçekten bir devrimdir. Teknolojik gelişim, bu devrimin sacayağı olan Avrupa ülkelerinde iktisadi büyümeyi adeta zıplatmıştır. Bu ülkelerin önemli bir kısmı üstüne koya koya halen teknolojik gelişimde öncü ülke konumunu korumaktalar. Araya elbette dünyanın başka ülkeleri de girerek bu gelişimden pay aldılar. Önce Japonya ve Güney Kore, sonra Çin teknolojik gelişime katkı veren ülkeler konumuna geldiler. 

Sanayi Devrimi’nden sonra teknolojik gelişiminde ikinci belirgin zıplama internet sayesinde oldu. En basit örneği salgın döneminde internetin varlığı üretim kaybını azalttı. Son yıllarda internetteki gelişime yapay zekâ eşlik etmeye başladı. Bu gelişimin yaratacağı ekonomik, politik ve sosyal etkiler henüz tam olarak kestirilemiyor. Ancak ülkeleri yeni bir dönüşüm bekliyor. 

Dijital ekonomideki gelişime Türkiye yansız kalmadı. Şimdilik daha çok tüketici konumunda. Ancak bunun üretim bacağında yer almak için kaba bir çaba da var. İTD olarak dijital ekonomi özel sayısı yapmak istiyorduk. Sevgili Semih Akçomak ve Erkan Erdil’den yardım istedik. Sağ olsunlar bu çağrımıza olumlu yanıt verdiler. Bu sayımızın konuk editörleri oldular. Onların desteğiyle on sekiz araştırmacı-akademisyen 13 yazıyla katkı verdiler. Ortaya yine koleksiyonluk bir dergi çıktı. Başta Erkan Erdil ve Semih Akçomak olmak üzere katkı veren tüm yazarlara teşekkür ediyoruz. 

Bu sayımızda Fark Yaratanlar köşemizin konuğu dergimizin yazarı, Dünya Gazetesi’nin başyazarı Osman S. Arolat oldu. Osman Arolat’ın anlattıkları 1950-1970 dönemine ışık tutacak nitelikte. Sosyal Bilimciler Konuşuyor köşemizin konuğu ise dergimizin kurucuları arasında yer alan, bugüne kadar en fazla yazı veren yazarlardan biri olan sevgili Osman Aydoğuş idi. Osman Hoca’yla yaptığımız öğretici sohbetten siz de keyif alacaksınız. Bu sayımızda yazılarına ara veren iki değerli hocamız makaleleriyle tekrar aramızda. Hüseyin Özel ve Fikret Şenses hocalarımıza verdikleri destek için teşekkür ediyoruz. 

Efil Yayınevi ve İktisat Toplum Dergisi’nin web sayfaları yenilendi. Göz atmayı unutmayınız. Artık sitelerimizde yer alan kitap ve dergileri shop. efilyayinevi.com web sayfasından satın alarak bizlere destek verebilirsiniz. 

Daha önce de yazdığım gibi İTD’ye destek vermek için abone olunuz, bir yerine iki dergi satın alarak arkadaşlarınıza armağan ediniz. 

Mayıs sayımız da görüşmek dileğiyle sağlıkla, sevgiyle ve okuyarak kalın. 

 

Bir cevap yazın