İTD 13- BU SAYIDA

Dünya ekonomisi 2008 yılında krize girdi. Krizin ne kadar büyük olduğu Türkiye’de pek algılanmadı. 2009 yılında işsizlik oranındaki hızlı yükseliş ve büyüme oranındaki düşüş bile, ülke ekonomisinin krize girdiği konusunda genel kitleyi ikna etmedi. Sanırım bunun nedeni, 1958 devalüasyonundan bu yana halkın kriz algısının döviz kuru ve faiz oranındaki artışa kilitlenmiş olması. Her iki değişkenin de birer fiyat değişkeni olduğu, bırakın sıradan yurttaşı, bankacılar hatta iktisatçılar tarafından bile göz ardı edildi. Sonunda döviz kuru yükseldi; uluslararası derecelendirme kuruluşlarından birisi, Türkiye’nin görünümünü bir alt kademeye indirdi. Şimdi kriz konuşuluyor; fakat biraz geç kalındı gibi. İktisat ve Toplum Dergisi’nin yazarları, krizi farklı yönleri ile sürekli ele olarak analiz
etti. Bu analizleri düzenli takip eden okuyucu, sanırım bugünkü durumu sürpriz saymamaktadır. Yine dopdolu bir sayı ile karşınızdayız. Dergimizin danışma kurulu üyelerinden Yılmaz Akyüz ve Dani Rodrik, yazıları ile bu sayıya güç verdiler. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Cem Başlevent, Ankara Üniversitesi SBF’den N. Emrah Aydınonat ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nden Savaş Volkan Genç, bu sayıdaki yazıları ile yazarlar kadromuza katılmış oldular. ODTÜ öğretim üyesi Fikret Şenses de artık danışma kurulu üyemiz . Kendisine hoşgeldiniz diyorum. İktisat ve Toplum Dergisi, bu sayı ile ikinci yaşından gün almaya başladı. Bir yılı geride bıraktık. Satış rakamlarından daha fazla okuyucusu olan bir dergi konumundayız. Bunu satışa yansıtmamız, İktisat ve Toplum Dergisi’nin yaşaması için zorunlu. Geçen sayı bir yanlışlık yaptık. Değerli hocamız Sencer Divitçioğlu’nun fotoğrafı yerine, Şerif Mardin hocamızın fotoğrafı basıldı. Her iki hocamızdan da özür dileriz.
Özellikle akademisyen dostlarımızdan, üniversite kütüphanelerinin dergiye abone olması konusunda daha fazla yardımcı olmalarını bekliyoruz .
İyi okumalar.

Bir cevap yazın