İTD 131. Sayı – Yayınevimiz 14. Yaşına Girdi


Dünya ekonomisi her ne kadar yılın ilk iki çeyreğinde hızlı büyüse de hala salgınla başı dertte. Ülkeler arasındaki çekişme ve ilaç firmaları arasındaki patent savaşı salgının sona ermesini engelliyor. Çin, Covid-19’un çıkış noktası, ancak Dünya Sağlık Örgütü’nün salgının kaynağında araştırma yapmasına izin vermiyor. Diğer yandan Çin, Rusya, Almanya ve ABD çıkışlı aşılar arasındaki pazar kapmaya yönelik oyunlar aşıya ulaşmayı zorlaştırmakta. Bu çekişme ne yazık ki başta gelişmekte olan ülkelerde yaşayanlar olmak üzere yoksulların ölmesine neden oluyor. 

ABD, Afganistan’dan çekildi, radikal İslamcı Taliban örgütü yeniden iktidara geldi. Afgan kadınlar haklı olarak panik halindeler. İlginç olan Türkiye’de kadın özgürlüğünü başörtüsüne indirgeyen İslamcılar ve onların destekçisi “sözde aydınlanmacılar” da Taliban’ın kadınları örtünmeye zorlamasına karşı çıkıyorlar. Hatta bazıları daha ileri gittiler, Atatürk’e övgüler dizdiler. Umarım, düştükleri durumdan ders çıkarırlar. 

Kadınlar yeniden gündeme oturunca biz de kadın ve ekonomi ilişkisini yeniden kapağımıza taşıdık. Yoğun bir okuma sizi bekliyor. Değerli akademisyenlerimiz Esin Aslanpay Özdemir, Asuman Altay, B. Müge Vural, Zuhal Yeşilyurt Gündüz, Birsen Nacar’a; ILO Türkiye Ofisi Direktörü Numan Özcan’a ve dergimize her zaman destek veren tüm yazarlarımıza çok teşekkür ediyoruz. 

Bu sayıda Danışma Kurulumuza yeni üyeler katıldı; Hacettepe Üniversitesi’nden Kadriye Bakırcı ve Eski Ankara Barosu Başkanı Sema Ersoy makaleleriyle de kapak konumuza destek verdiler. Kendilerine teşekkür etmekle birlikte, aramıza hoş geldiniz diyoruz. 

Kadınların önünde engel olunmaz ise neler başaracağını Tokyo Olimpiyatları’nda bir kere daha gördük. Buradan yola çıkarak bu sayımızın Fark Yaratanlar köşesinde rekorları hala kırılamayan haltercimiz Nurcan Taylan’ı konuk ettik. Kendisiyle evinde, yeşil bir bahçede çay içerek yaptığımız sohbetten siz de keyif alacaksınız. 

Bu sayıda, Sosyal Bilimciler Konuşuyor köşesinde değerli dostum Prof. Dr. Oğuz Esen’i ağırladık. Krizlerden yükseköğrenime kadar geniş bir perspektifte tartıştık. Dolu dolu bir röportaj daha sizleri bekliyor. 

Yeni öğretim yılı başlıyor, tüm akademisyenlerimize, öğrenci arkadaşlarımıza başarılı bir dönem diliyoruz. 

Değerli İTD dostları, dergimizi yayımlayan Eflatun Basım Ltd. Şirketi 14. yaşına girdi. Eflatun markalar topluğu içinde yer alan iki dergi, iki yayınevi ve bir araştırma markamızı bugünleri taşıyan çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. 

İTD’nin yaşaması dergilerimizin ve kitaplarımızın satışına bağlı. Geride kalan 13 yılda ekonomik krizleri, salgınları, siyasal depremleri gördük. Yılmadık, bükülmedik. Siz okurlarımızın desteği bunu sağladı. Salgının yarattığı ekonomik sorunları kamu desteğiyle bazı sektörler atlattı. Ancak yayıncılık sektörü hala krizin içinde. Bundan dolayı sizden yayınlarımızı başkalarına da önererek, abone olarak, (üniversite kütüphanelerinizi lütfen unutmayınız), dergimize reklam bularak destek vermenizi bekliyoruz. 

Sağlıkla, sevgiyle ve okuyarak kalın. 

Bir cevap yazın