İTD 135. Sayı – Yine Yeni Model


İktisatçılar modele meraklıdır. Model kurmak zor da değildir. Modeli kurmak/oluşturmak karşı karşıya kalınan sorunları çözmek için atılan ilk adımdır. Ancak her model iktisat politikasında kendine yer bulamaz. Tıpkı salgın döneminde bulunan aşıların bir-iki hatta üç aşamadan geçip, kullanılma kararı verildiği gibi, iktisadi modeller de ancak belli bir deneme sonrası iktisat politikası haline dönüşür. İktisadın bir başka özelliği de belli bir dönemde geçerlilik gösteren bir modelin, her zaman aynı sonuçları vermeyeceğidir. Dolayısıyla iktisadi modellerin kendine alan açması zordur. Netice olarak herkesin bir modeli olabilir. Ama çalışır mı? 

Türkiye son yıllarda adı müjde paketi, program, model olan onlarca deneyim yaşadı. 2021 yılında bu deneme yanılma yöntemiyle iktisat politikası üretme girişimi ülkeye çok pahalıya patladı; Cumhuriyet döneminin en büyük ekonomik kriziyle karşı karşıya kalındı. Kriz halen de sürmekte. 

Bundan dolayı da İTD’nin bu sayısında hükümetin açıkladığı Yeni Ekonomi Modeli’ni öne çıkarttık. Birbirinden değerli iktisatçılar bu sayıya katkı verdi. Yuvarlak Masa’nın konusu da bu oldu. Serdar Sayan’la birlikte Uğur Gürses’i ağırladık, dolu dolu bir sohbet oldu. Sosyal Bilimciler Konuşuyor köşemizde hocaların hocası Hasan Ersel’le birlikte olduk. Ufuk açıcı bir röportaj okuyacaksınız. 

Değerli okurlar, yayın dünyası krizde. Kağıt fiyatları döviz kurunu da arkasına alarak adeta uçuşa geçti. Eflatun Markalar Topluluğu (Efil Yayınevi, Kitapsaati Yayınları, İktisat ve Toplum Dergisi, EfilJournal ve OLES Center) olarak direniyoruz. Bize destek vermek isterseniz, shop.efilyayinevi.com adresini kullanarak yayınlarımızı satın alabilir, dergilerimize abone olabilirsiniz. 

Sağlıkla, sevgiyle ve okuyarak kalın. 

Bir cevap yazın