İTD 136. Sayı – Kriz Vurmaya Devam Ediyor


Türkiye ekonomisi derin bir krizden geçiyor. Krizin derinliğinin farkına önce parası olanlar vardı. Özellikle Türk lirası cinsinden elinde varlık tutanlar, kurlardaki artış sonrası ciddi bir kayba uğradı. Kriz en alt gelir grubundaki hane halkını sert bir şekilde vurdu ve derinleştikçe de vurmaya devam ediyor. Son 20 yıl içerisinde yapılan regülasyonlar, özelleştirmeler ve uygulanan iktisat politikalarının böyle bir krize neden olacağı akademisyen etiğine sahip iktisatçılar tarafından dile getiriliyordu. İktisat ve Toplum Dergisi kurulduğu günden bugüne Türkiye ve dünya ekonomisine ilişkin yapmış olduğu analizlerle büyük ölçüde yaşadıklarımıza ışık tutacak bir bilgi tabanı oluşturdu. Biz söylemiştik demek istemem fakat söyledik, yazdık. Şimdi bunlar gerçekleşiyor. 

Türk halkı gelen krizi görmek istemedi, krizi tartışmaya açanları da görmezlikten geldi. Yapılan köprüleri, otobanları, şehir hastanelerini ülkenin iktisadi kalkınmışlık göstergesi olarak gördü. Bu yatırımların nasıl finanse edildiğini, müteahhitlerin hangi koşullarda bu inşaatları yaptığını hiç sorgulamadı; geldiğimiz noktada, o çok beğendiği köprülerden geçecek geliri, otomobiline benzin koyacak parası yok. Sorun o kadar büyüdü ki şimdi evinde elektrik kullanamayacak duruma geldi. 

Bu sayımızda İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Öner Günçavdı Hoca’nın öncülük ettiği Sagalassos Toplantıları’nın tebliğlerinden bir kısmını yayınlıyoruz. Bu tebliğle, yaşadığımız krize ışık tutacak niteliktedir. Öner Günçavdı Hoca’nın nezdinde, tebliğlerini makaleye dönüştürüp İktisat ve Toplum Dergisi’nde yayımlanmasını sağlayan tüm akademisyen dostlara teşekkür ediyoruz. 

Elbette bununla da kalmadık. Uzun zamandır yoğunluğu nedeniyle yazamayan Sevgili Erinç Yeldan yine aramızda, artık her sayımızda onu göreceğimizi umut ediyorum. Katkı veren değerli hocalarımız Devrim Dumludağ, M. Aykut Attar ve Cem Mehmet Baydur’a teşekkür ediyorum. 

Sevgili Serdar Sayan’la birlikte yaptığımız Yuvarlak Masa Toplantısı’nın bu ayki konuğu Murat Üçer’di. Keyifle okuyacağınızı düşündüğüm bir tartışma metni ortaya çıktı. Sosyal Bilimciler Konuşuyor röportaj köşemizin konuğu ise Koç Üniversitesi’nde Kamil Yılmaz Hoca’ydı. Türkiye ve dünya ekonomisi üzerine konuştuk. Özellikle genç akademisyenlere ve öğrencilere mutlaka bu röportajı okumalarını öneririm. 

İktisat ve Toplum Dergisi büyümeye devam ediyor; aramıza yeni akademisyenler katıldı. Bu, bize güç ve onur veriyor. İktisat ve Toplum Dergisi artık bir dergi olmaktan da öte, iktisatçıların platformu olma kimliğine kavuştu. 

Çağrımızı tekrarlıyorum: İTD, ülkemizde az sayıda bağımsız yayıncılık yapan yayın organlarından biridir. Dergimizin yaşayabilmesi ancak siz okuyucuların ilgisine bağlıdır. İTD’ye abone olunuz, yakınlarınızı abone olmaya teşvik ediniz; bir tane alıyorsanız, bir tane de arkadaşlarınıza hediye ediniz. 

Sağlıkla sevgiyle ve okuyarak kalın. 

Bir cevap yazın