İTD 142. Sayı – Metin Sarfati’yi Yitirdik – Sermaye Sınıfı Hep İstiyor


Metin Sarfati’yi Yitirdik 

Yazma eylemi, düşüncenin ve duyguların kalıcı ve yüksek sesle dile getirilişidir. Akademik yazılarda elbette kuruluk vardır. Ancak bu kuruluğu bazı akademisyenler tersine çevirir. Yazılarında, bilimin yaşamın içindeki yerini öyle güzel anlatırlar ki sıradan insanlar bile o yazıda kendine sığınacak bir yer bulur. Böyle akademisyenlerden dünyada az kaldı. Son temsilcilerden biri de Metin Sarfati’ydi. Metin Hoca’yı Temmuz ayında yitirdik. Onu artık Salah Birsel’in Kurutulmuş Felsefe Bahçeleri’nde yürürken göremeyeceğiz. Sevgili Metin Sarfati, son kitabı “Yahudi İnsandan İnsan Yahudi’ye”nin basımı için acele ediyordu. Efil Yayınevi’nin Genel Müdürü Fethiye Hanım’a ve bana bir an önce basalım demek için telefon açmıştı. Güzel Hocam, yaşamı terk ederken de yazarak gitmek istemişti. Kitap yetişti. Onun çok mutlu olduğunu hissettim. Metin Hoca’yla, entelektüel fakirliğin her geçen gün arttığı ülkemizde bir entelektüeli daha kaybettik. Işıklar içinde uyusun. 

Sermaye Sınıfı Hep İstiyor 

İTD camiası yaşadığı büyük acıya rağmen dergiyi yine zamanında yayımlamayı başardı. Sermayenin reel kesiminin finansal kesime ve hükümete karşı cılız karşı çıkışlar yaptığı bugünlerde Alper Duman “Türkiye’de Sermaye Stoku” makalesiyle sermaye sınıfını masaya yatırdı. Türkiye’de sermaye sınıfı “işler yolundayken liberal ama tersine gittiğinde, ekonomide devlet de olmalı, bize destek vermeli” şarkısı söyler. Şimdi yine böyle bir dönemden geçmekteyiz. Devletten sürekli destek istenmekte. Sosyal devleti eleştirirken “bedava öğle yemeği yoktur” diyen sermaye sınıfı, bunu kendisi için görmezden gelmekte. Bundan dolayı, bu küçük ölçekli çatışmaları kendi aralarındaki kardeş kavgası olarak görmek gerekir. Çünkü AKP iktidarı, sermaye sınıfı için “ne istediniz de vermedik” politikasını yirmi yıldır sürdürmekte. 

Bu sayımızda Danışma Kurulu üyemiz Ergun Türkcan’ın hocası, yenilik iktisadı denince akla gelen ilk isimlerden biri olan Christopher Freeman’ı andık. Ergun Hoca, Chris Freeman’ın oğlu Alan Freeman’ın anma konuşmasını Türkçeleştirdi. Erkan Erdil, Chris Freeman’ın katkıları hakkında bir yazı kaleme aldı. Sayımıza katkı veren tüm hocalarımıza teşekkür ediyoruz. Yayın Kurulumuza katılan Adem Yavuz Elveren’e de hoşgeldiniz diyoruz. 

Sağlıkla, sevgiyle ve okuyarak kalın. 

Bir cevap yazın