İTD 148. Sayı – Seçime Giderken


Türkiye, Cumhuriyet’in 100. yılında yeni bir cumhurbaşkanlığı seçimine gidiyor. Bu seçim son kırk yılın belki de en önemli seçimi. Seçimin, iktidardaki Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı arasında bir seçim yapmaktan öte bir anlamı var. Halk otoriter seçim demokrasisi ile parlamenter liberal demokrasi arasında seçim yapacak. Cumhur İttifakı tipik popülist muhafazakâr parti eğilimiyle hareket ederken karşı taraf da popülizme sonuna kadar bel bağlamakta. Aradaki fark daha çok özgürlük, bağımsız yargı ve şeffaf yönetim sözüyle öne çıkmakta.

Her iki tarafın da ortak kullandığı bir başka kavram “bölüşüm” sorunu. Erinç Yeldan, bölüşüm sorununu farklı bir bakış açısıyla ele aldı. Bununla yetinmedik; İTD yazarlarının muhalefetin açıkladığı “Ortak Mutabakat Metni” hakkındaki görüşlerini aldık, bunları sizinle paylaşıyoruz. Önümüzdeki sayılarda seçim ekonomisi ve sonrasını irdeleyen yazılara bol bol yer vereceğiz.

Bu sayımızda elbette farklı konulara yer veriyor, sizleri yeni yazarlarla tanıştırıyoruz. Umarım ilginizi çeken konular bulmuşuzdur.

Geçen ay ODTÜ İktisat Bölümü emekli öğretim üyesi, İTD ve EfilJournal’ın kurul üyesi Prof. Dr. Fikret Şenses Hocamızı yitirdik. Vural Fuat Savaş ve Metin Sarfati Hoca’dan sonra Fikret Şenses Hocamızı kaybetmek bizleri büyük bir kedere sürükledi. Değerli Hocamızı saygı ve sevgiyle anıyoruz. Hocamız için bu sayımızda bir bölüm açtık. Değerli dostlarının görüşlerini aldık.

Türkiye’de arka arkaya dergiler kapanıyor. Bizim gibi bağımsız yayıncılık yapanlar için her gün bir öncekini aratır hale geldi. Sadece okuyucusuna dayanarak yayıncılık yapan İTD’ye abone olarak, kitaplarımızı satın alarak, reklam vererek destek olmanızı bekliyoruz.

Dergiyi matbaaya gönderirken ne yazık ki Doğu Anadolu ve Güney- doğu Anadolu’da büyük bir deprem felaketi yaşadık. Tüm ülkemize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Yaşamlarını yitirenlere Tanrı’dan rahmet diliyoruz. Ancak şunu da biliyoruz ki insanların yaşamlarını yitirmesinin nedeni kötü belediyecilik, şeffaf olmayan yönetim ve inşaat sektöründeki bazı firmaların arsızlığıdır.

Sevgiyle ve okuyarak kalın.

Bir cevap yazın