İTD 15 – BU SAYIDA

Yeni yılın ilk sayısı ile karşınızdayız. 2012 yılının ekonomide zorlu bir yıl olacağı konusunda hemen herkes hemfikir. Fakat çözüm konusunda neler yapılabilir; bunda bir birliktelik yok. Bu da, krizin 2012 yılında da hep gündemde olacağını gösteriyor. Aslında ekonomide yaşananları, bize ne kadar bilgi aktarılırsa o kadar biliyoruz.
Daha derine ve sıradanlığın dışına çıkmak isterseniz, işiniz zorlaşıyor. İktisat ve Toplum dergisi olarak biz bunu yapmaya çalışıyoruz. İktisat ve Toplum dergisi bir aşama daha kat etti. İlk panelini Aralık 2011’de yapmıştı. Bu paneldeki sunuşları bu sayımızda yayınlıyoruz. Çalışmalarını Ocak sayımıza yetiştiren değerli hocalarımız Hasan Ersel ve Fatih Özatay’a teşekkür ediyoruz. Bitmedi; şimdi ikinci panelimizi, 29 Şubat-2 Mart 2012 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi’nde toplanacak olan 3. İzmir Ulusal İktisat Kongresi içinde yapacağız. İzmirli okurlarımızı panelimize bekliyoruz. Önümüzdeki sayıdan itibaren belli dosya konuları ile karşınıza çıkacağız. İlk dosya konumuz “Sanayileşme ve Büyüme İlişkisi”. Okuyucularımızın ve yazarlarımızın katkılarını, desteklerini bekliyoruz. Her sayıda aramıza yeni akademisyenler katılıyor. Ankara Üniversitesi SBF’den Ahmet Haşim Köse de yayın kurulumuza katıldı. Bu sayıda Ankara Üniversitesi DTCF İtalyan Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’ndan Necdet Adabağ’ın yanı sıra Mustafa Pirili, ilk yazıları ile dergimize merhaba dediler. Hocalarımıza hoşgeldiniz
diyorum. Yazarlarımız arasına bir de doktora öğrencisi katıldı; ODTÜ İİBF Siyaset Bilimi doktora programından İnan Mutlu, kitap eleştiri yazısı ile aramızda. Şimdiye kadar yazdıklarım yeni gelişmelerdi. Bu sayıda da, devamlı yazar kadromuzda yer alan akademisyenlerin yazılarını da zevkle okuyacağınızı düşünüyorum. Tüm yazar ve okurlarımızdan, çalıştıkları kurum (üniversite, banka, STK, kamu kurumu) kütüphanesinin dergimize abone olmasını sağlamalarını bekliyoruz. Bu konuda ısrar ediyoruz. Derginin geleceği açısından bu önemli.
Sevgiyle kalın, iyi okumalar.

Bir cevap yazın