İTD 154. Sayı – Dibe Doğru


Türkiye ekonomisi bir çukurun içinde debelenmekte. Hükümetin ekonomiden sorumlu bakanı ve TCMB yönetimi şu ana kadar borç bulmak ve yeni gelir yaratmakla uğraştı. Gelir yaratırken de para politikası uygularken de ülkede var olan eşitsizliği daha da arttıran tercihlerde bulunmaktalar. Bu şaşırtıcı değildir. Çünkü Türkiye’de siyasal sistem değişti.

İTD’nin bu sayısında Ersin Kalaycıoğlu bu durumu “Siyasal Değişim Tartışmalarına Bir Bakış” başlıklı makalesinde tartışmakta. Yirmi yılda uygulanan politikaların bir sonucu olarak Türkiye iklim değişiminden payını fazlasıyla aldı. Bu sayımızda Erinç Yeldan ve Funda Barbaros iklim değişimi ve iktisat politikası ilişkisini ortaya koyan çalışmalarıyla konuya açıklık getirmekte. Mahfi Eğilmez ise “Arz ve Talep ve Enflasyonla Mücadele” başlıklı makalesinde TCMB’nin enflasyon programını değerlendirmekte.

Kardeş dergimiz EfilJournal ile TOBB-ETÜ, ortaklaşa “İktisat ve Toplum” başlığıyla 6-7 Aralık 2023 tarihinde bir kongre düzenliyor. Tüm akademisyen dostlarımızın tebliğleriyle Kongre’ye katılımını bekliyoruz. Kongre’yle ilgili ayrıntıları https://conference.efiljournal.com/ uzantılı linkte bulabilirsiniz.

Temmuz ayı sonunda matbaa ve kâğıt fiyatlarına inanılmaz zamlar geldi. Buna rağmen bir süre daha İTD’nin fiyatını değiştirmeyeceğiz. Mevcut fiyatı ne kadar koruyacağımızı doğrusu bilmiyorum.

Değerli okurlar, fark ettiğiniz üzere aramıza sürekli yeni akademisyenler katılmakta. İTD, artık Türkiye’nin en geniş iktisatçı platformu oldu diyebiliriz. Bu noktaya, bize katkı veren akademisyenler ve siz okurlarımız sayesinde geldik. Hedefimiz İTD’yi ve Efiljournal dergilerini daha üst noktalara taşımaktır.

Sağlıkla, sevgiyle ve okuyarak kalın.

1962 yılında Elazığ’da doğdu. 1977 yılında Sivas Lisesi’nden mezun oldu. 1981 yılında Ankara İ.T.İ.A’dan lisans, 1992 yılında Gazi Üniversitesi’nden doktora derecesi aldı. 2003 yılında Profesör oldu. Muğla Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Dekanlık (2003-2005), Gazi Üniversitesi’nde Genel Sekreterlik (2006-2008) yaptı. 2009 yılında üniversiteden ayrıldı. Özel sektörde danışmanlık yapmaya başladı. 2006 yılında TİSK Akademi Dergisi’nin kurucu editörü oldu, derginin 2017 yılında kapanmasına kadar editörlüğünü yaptı. 2010 yılında İktisat ve Toplum, 2018 yılında EfilJournal dergilerini çıkarmaya başladı ve halen her iki derginin editörlüğünü yapıyor. Dünya Gazetesi’nde 2009 yılından bu yana her hafta düzenli yazıyor. Halen Hacettepe Üniversitesi ve TOBB - Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde lisans ve yüksek lisans dersi veriyor. Başlıca çalışma alanları, para teorisi ve politikası, finansal piyasalar ile işgücü piyasalarıdır. Son yayınlanan kitabı “Ekonomide Masallar Gerçekler”.

Bir cevap yazın