İTD 158. Sayı – Sermaye ve Enflasyon


Sermaye ve Enflasyon

Türkiye ekonomisi derin bir krizin içinde. Hükümet, krizi para politikasıyla çözmek niyetinde. Bu tercihiyle adeta yaşanan sorunları hafife almakta. Uygulanan politika bile aksak. Çünkü para politikası sadece faiz yükseltilerek ve ihtiyati önlemler yoluyla (parasal sıkılaştırma) uygulanmakta. Bunu yaparken gelir dağılımının bozulacağının farkında değiller. Hatta daha da ileri giderek krizin emekli maaşlarını reel olarak düşürerek çözülebileceğini sanmaktalar. Bundan dolayı politikaları Yunanistan’a 2010 yılında IMF’nin dikte ettiği politikalardan farksız. Yani IMF’siz IMF politikaları uygulama derdindeler. Bu yolu seçmelerinin ardında yatan da maliye politikasında denetimi istememeleri.

Enflasyon karşısında bu ilk yanlışları. İkincisi ise, enflasyonun maliyet yönünü görmezden gelmeleri. Döviz kurundaki artış maliyet enflasyonunu arttırmakta. Ancak maliyet enflasyonunun arkasındaki ikinci neden ihmal edilmekte. İstanbul Sanayi Odası’nın büyük sanayi işletmeleri verileri ile İMKB verilerinde ortaya çıkan bir başka neden daha var. O da yüksek kâr oranlarının enflasyonu yukarı çekmesi, yani kâr itilimli enflasyon.

İTD’nin bu sayısında A. Erinç Yeldan, Ahmet Haşim Köse ve Korkut Boratav yüksek kâr oranının neden olduğu enflasyonu derinlemesine ele aldılar. Bu bağlamda yazılan ikinci makalenin sahibi ise Serdal Bahçe. İki makaleyi arka arkaya okuduğunuzda rasyonel politikaya dönüş olarak görülen hükümetin para politikasının aslında ilkel sermaye birikimi modeli temelli olduğunu göreceksiniz. Hatta daha ileri giderek programın sermaye birikiminden ve de servet sahiplerinden yana olduğunu söyleyebiliriz.
Bu sayımızda söz ettiğimiz çalışmaların dışında birbirinden değerli başka makaleleri okuma fırsatı bulacaksınız. Bu makaleler içinde en ilginci ise dokuz ODTÜ’lü öğrencinin yazdığı “MEPI Üzerinden Enflasyonun Üniversite Öğrencilerinin Hayatı Üzerindeki Etkisini Anlamak: ODTÜ’de Bir Araştırma” başlıklı çalışmaları. Genç yazarlarımızı kutluyorum. Üniversitelerin üzerinden silindirle geçilmesine rağmen hâlâ direnenlerin olduğunu görmek umut verici.

Değerli öğrenci arkadaşlar, bildiğiniz üzere Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı nedeniyle 2023 yılında İTD’yi dijital olarak bedelsiz okudunuz. Bu sayıyla bu uygulamamız sona eriyor. Ancak dijital aboneliği sizler için düşük fiyatta tuttuk. Umarım birlikte olmaya devam ederiz.

İTD, 14. yaşına girdi. Bugüne kadar yazılarıyla bize destek veren tüm akademisyenlere teşekkür ediyoruz. Dergimiz geçen on üç yılda olduğu gibi sizlerin ve okuyucularımızın talepleri doğrultusunda araştırmalara yer vermeye devam edecek.

İyi yıllar.

Sevgiyle ve okuyarak kalın.

1962 yılında Elazığ’da doğdu. 1977 yılında Sivas Lisesi’nden mezun oldu. 1981 yılında Ankara İ.T.İ.A’dan lisans, 1992 yılında Gazi Üniversitesi’nden doktora derecesi aldı. 2003 yılında Profesör oldu. Muğla Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Dekanlık (2003-2005), Gazi Üniversitesi’nde Genel Sekreterlik (2006-2008) yaptı. 2009 yılında üniversiteden ayrıldı. Özel sektörde danışmanlık yapmaya başladı. 2006 yılında TİSK Akademi Dergisi’nin kurucu editörü oldu, derginin 2017 yılında kapanmasına kadar editörlüğünü yaptı. 2010 yılında İktisat ve Toplum, 2018 yılında EfilJournal dergilerini çıkarmaya başladı ve halen her iki derginin editörlüğünü yapıyor. Dünya Gazetesi’nde 2009 yılından bu yana her hafta düzenli yazıyor. Halen Hacettepe Üniversitesi ve TOBB - Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde lisans ve yüksek lisans dersi veriyor. Başlıca çalışma alanları, para teorisi ve politikası, finansal piyasalar ile işgücü piyasalarıdır. Son yayınlanan kitabı “Ekonomide Masallar Gerçekler”.

Bir cevap yazın