İTD 159. Sayı – Demokrasi, Laiklik ve Ekonomi


Demokrasi, Laiklik ve Ekonomi 

2024 yılında dünya daha fazla politik riskle karşı karşıya. Bir yıl içinde 60 ülkede seçim yapılacak. Yaşanacak olan seçim trafiğinde elbette öne çıkan ülkeler var. ABD de bunlardan biri. Rusya’da seçim var, ancak Putin’i kimse oturduğu koltuktan kaldıramayacağı için bunun risksiz bir seçim olduğunu söyleyebiliriz. 

Türkiye de Mart ayında yerel yönetim seçimlerine gidiyor. Yılın ilk çeyreği siyasetçiler açısından heyecanlı bir dönem olsa da halkın önemli bir kısmı için önemsiz gibi duruyor. Çünkü kamuda çalışan 5,5 milyon ile özel sektörün kaymak tabakasını oluşturan 1-1,5 milyonluk kesimin dışında kalanlar, 2018’den bu yana ekonomik gerçekleşmeler sonrası sürekli şamar yemekten dolayı neredeyse akıl sağlığını yitirmiş durumda. Nitekim seçilmiş bir milletvekiline ilişkin Anayasa Mahkemesi kararlarını tanımayan yargı karşısında bile duyarsızlaşmış durumda. Halk, Anayasa’nın, kendisinin yaşam alanını belirleyen bir toplum sözleşmesi olduğunun farkında bile değil. 

Ekonomide yaklaşık sekiz ay önce yaşanan Heterodoks-Ortodoks tartışması, yerini rasyonel politikalara dönüş tartışmasına bıraktı. Rasyonelciler, faiz oranlarını yükselterek enflasyonu düşüreceklerini ve ekonomide istikrarı sağlayacaklarını düşünüyorlar. Bu savı öne çıkaranlara sormak gerekiyor, aynı şoförle farklı arabaya binmek kaza riskini ortadan kaldırır mı? Yanıtı biz verelim; bu sadece kazaya uğrama süresini uzatır. 2010 yılından (yargının, yürütmenin emrine verilmesine yönelik Anayasa değişikliği tarihi) 2018’e kadar yazdık ve söyledik, Türkiye kriz biriktiriyor dedik. 

2017 Anayasa değişikliği sonrası, “bu Anayasa bu ülkeye dar gelir” dedik. Gene duyan olmadı. Sonunda 2018’de kriz geldi ve 2021-2023 arasında tepe noktasına ulaştı. Şimdilerde yavaş yavaş bu savımızı destekleyenler daha yüksekten konuşur oldu. Umarım sayıları artar. 

Efil Yayınevi olarak 2023 yılını dolu dolu geçirdik. Mustafa Kemal Atatürk’ün armağanı olan Cumhuriyetimizin kuruluşunun yüzüncü yılını kutladık. Yayımladığımız “Yüzyılın Ekonomisi” kitabıyla devletin ve Cumhuriyetin kurucu partisinin yapamadığını yaptık. Destek veren tüm akademisyenlere teşekkür ediyoruz. 

Aralık ayında yayınevi olarak bir Kongre ve bir de panel gerçekleştirdik. Ayrıntıları iç sayfalarımızda bulabilirsiniz. 

Bu sayımızda yine farklı konularda makaleler okuyacaksınız. Yani dopdolu bir sayıyla karşınıza çıkıyoruz. 

2024 yılında farklı konularda özel dosyalar hazırlayacağız. Bu konuda önerilerinize de açık olduğumuzu özellikle belirtmek isteriz. 

İTD, imece usulü çıkan bir dergi. Herhangi bir siyasi erk önünde eğilmedik. 14 yıldır bildiğimiz yolda yürüyoruz. Sürekli tekrarladığım gibi, “İTD bağımsız bir dergidir. Ancak Cumhuriyet, demokrasi ve Mustafa Kemal Atatürk’ten yanadır.” 

Dergimizi ve kitaplarımızı çalıştığınız kurumların kütüphanelerine lütfen öneriniz. Bu, genç öğrenci arkadaşlara ulaşmamız açısından çok önemli. 

Sağlıkla, sevgiyle ve okuyarak kalın.

Ömer Faruk Çolak 

1962 yılında Elazığ’da doğdu. 1977 yılında Sivas Lisesi’nden mezun oldu. 1981 yılında Ankara İ.T.İ.A’dan lisans, 1992 yılında Gazi Üniversitesi’nden doktora derecesi aldı. 2003 yılında Profesör oldu. Muğla Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Dekanlık (2003-2005), Gazi Üniversitesi’nde Genel Sekreterlik (2006-2008) yaptı. 2009 yılında üniversiteden ayrıldı. Özel sektörde danışmanlık yapmaya başladı. 2006 yılında TİSK Akademi Dergisi’nin kurucu editörü oldu, derginin 2017 yılında kapanmasına kadar editörlüğünü yaptı. 2010 yılında İktisat ve Toplum, 2018 yılında EfilJournal dergilerini çıkarmaya başladı ve halen her iki derginin editörlüğünü yapıyor. Dünya Gazetesi’nde 2009 yılından bu yana her hafta düzenli yazıyor. Halen Hacettepe Üniversitesi ve TOBB - Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde lisans ve yüksek lisans dersi veriyor. Başlıca çalışma alanları, para teorisi ve politikası, finansal piyasalar ile işgücü piyasalarıdır. Son yayınlanan kitabı “Ekonomide Masallar Gerçekler”.

Bir cevap yazın