İTD 160. Sayı – Sebepsiz Zenginleşme


Sebepsiz Zenginleşme

Türkiye yerel seçimlere giderken, siyasal partilerin seçime yönelik politikaları popülizme dayalı. Dolayısıyla seçim konusunda sıradan seçmen için hangi siyasal partinin yolsuzluğa bulaşmayacağı önemli bir kriter olacak. Sıradan seçmenin bir alt kategorisinde, çoğunluğu sahte kentli olan kesimin (gelir sınıfı açısından farklı olmaları önemli değil) oy tercihini dinsel/etnik kimliğe bakış açıları ile kişisel yarar edinimleri belirleyecek. Cumhurbaşkanı da seçmenin bu davranış biçimini iyi bildiği için Müslüman olmayan Türkleri bir anda ülke gerçeğinden silmiş olsa da tedirginliğini gizleyemedi. Seçime iki ay kala ithal TCMB Başkanı görevden alındı, bir başka ithal edilmiş bankanın başına geçti. Basında az okuyup çok konuşan cahil tabakasının, bu değişimle ilgili yorumları (artık komediden öteye gitmese bile) ilgi çekmekte. Sorun, TCMB’nin başkanlık koltuğunda kimin oturduğuyla ilgili değil, bu ülkenin yönetim sistemindedir. Türkiye 2010 ve 2017 Anayasa değişiklikleriyle topal olan demokrasisini bile yitirdi. Elbette bu değişimden herkes payını aldı. Kimi kurum ve kişiler bu dönüşümden mutlu oldu. Kimileri mutsuz oldu. Mutsuz olanlar elbette cumhuriyet ve demokrasi yanlıları. Mutlu olanlar artık doyum noktasına ulaştıklarını düşünüp halifelik ve şeriata geçişin takvimlendirmesini yapmakta. Yaşanan bu kaotik ortamda gelir dağılımı daha da bozuldu. Yoksulluk arttı. Türk halkı, farkında olmadan son yirmi yıl boyunca servet ve sermaye biriktirenler için çalıştı. Bu saflığının bedelini 2019 yılından beri ödüyor. Ülke sebepsiz zenginleşenler için cennet hâline geldi.

Biz de yılın ikinci sayısında bu konuyu kapağımıza taşıdık. Birbirinden değerli akademisyenler konuyu sizin için irdeledi. Bu bağlamda, Ersin Kalaycıoğlu siyasal sistem üzerine arka arkaya çok önemli yazılar yazmakta ve bu yazıları birlikte okumanızda fayda var.

Bu sayımızdan itibaren değerli akademisyen Örsan Öymen yazılarıyla İTD’de yer alacak. İlk yazısını bu sayıda yayımlıyoruz. Değerli Hocamıza hoş geldiniz diyoruz. İTD’nin öğrenciler için dijital abone kampanyasına yoğun ilgi oldu. Abone sayımız ciddi sayılara ulaştı ve dergimizin okur sayısı arttı. Dergimizi yayımlayan Efil Yayınevi son aylarda yine çok önemli yayınlara imza attı. shop.efilyayinevi.com üzerinden yeni yayınlarımıza bakmanızı öneririm.

Mart sayımızda görüşmek dileğiyle.

Sevgiyle ve okuyarak kalın.

Ömer Faruk Çolak

Sayı: 160, Şubat 2024

1962 yılında Elazığ’da doğdu. 1977 yılında Sivas Lisesi’nden mezun oldu. 1981 yılında Ankara İ.T.İ.A’dan lisans, 1992 yılında Gazi Üniversitesi’nden doktora derecesi aldı. 2003 yılında Profesör oldu. Muğla Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Dekanlık (2003-2005), Gazi Üniversitesi’nde Genel Sekreterlik (2006-2008) yaptı. 2009 yılında üniversiteden ayrıldı. Özel sektörde danışmanlık yapmaya başladı. 2006 yılında TİSK Akademi Dergisi’nin kurucu editörü oldu, derginin 2017 yılında kapanmasına kadar editörlüğünü yaptı. 2010 yılında İktisat ve Toplum, 2018 yılında EfilJournal dergilerini çıkarmaya başladı ve halen her iki derginin editörlüğünü yapıyor. Dünya Gazetesi’nde 2009 yılından bu yana her hafta düzenli yazıyor. Halen Hacettepe Üniversitesi ve TOBB - Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde lisans ve yüksek lisans dersi veriyor. Başlıca çalışma alanları, para teorisi ve politikası, finansal piyasalar ile işgücü piyasalarıdır. Son yayınlanan kitabı “Ekonomide Masallar Gerçekler”.

Bir cevap yazın