İTD 19-20 – BU SAYIDA

İktisadi gelişmeleri sığ bir bakış açısı ile irdelemeye kalkarsanız, ülkelerin büyüme oranları ya da kişi başına GSYH düzeyleri çok önemli hale gelir. Aslında 2008 krizi, ülke ekonomilerini sadece büyüme oranlarına bakarak değerlendirmenin yanlış olduğunu, önemli olanın kalkınma göstergeleri olduğunu kanıtladı ise de, özellikle
politikacılar bu konuda ısrarcı olmaya devam ediyorlar. Biz İktisat ve Toplum dergisinin bu sayısında “Küresel Kriz Sonrası Kalkınma Sorunu”nu öne çıkardık. Bunu yaparken, sadece Türkiye ile sınırlı kalmayalım dedik.
“Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı”ndan (UNDP) yardım istedik. UNDP Başkanı Helen Clark ve UNDP Türkiye Temsilcisi Shahid Najam, yazıları ile katkı verdiler. Bildiğim kadarı ile, UNDP Başkanı Türkiye’de ilk defa bir dergiye yazı yazdı. Verdikleri destek için teşekkür ederiz. Bu sayıda aramıza yeni yazarlar katıldı; Feride Doğaner Gönel, İzzettin Önder, Mahir Fisunoğlu, Görkemli Kazar, Murad Tiryakioğlu. Kendilerine aramıza hoş geldiniz diyoruz. Kalkınma konusu herhalde çok cazip geldi ki, bu sayıya ciddi bir yazı akışı oldu. Önce yazıları ikiye bölelim dedik. Fakat sonra vazgeçtik. Bu sayı, iki sayı bir arada (19-20) çıkıyoruz. Yayımlanmada gecikmemizin nedeni de, bu yazı akışı oldu. Umarım, siz okuyucularımız bizi mazur görürsünüz.
ÇAĞRI:
TÜRKİYE’DE DERGİ ÇIKARMAK, KİTAP BASMAK ADETA KAHRAMANLIK. BİZ
DE BU ROLÜ OYNAMAYA ÇALIŞIYORUZ. SİZLERİN DESTEĞİ İLE İKTİSAT VE
TOPLUM DERGİSİNİ GELECEK SAYILARA TAŞIYABİLECEĞİZ.
YAZARLARIMIZDAN VE OKUYUCULARIMIZDAN SADECE DERGİYİ SATIN ALARAK
DEĞİL, ÇEVRELERİNDEN DERGİYE REKLAM SAĞLAYARAK DA DESTEK
VERMELERİNİ İSTİYORUZ.
İyi okumalar.

Bir cevap yazın