İTD 39 – BU SAYIDA

Yılın ilk sayısı ile karşınızdayız. Keşke ülke olarak yeni yıla keyifli bir başlangıç yapsa idik. Ama öyle olmadı.
Aralık ayının üçüncü haftası başlayan, kendisini hizmet harekatı olarak tanımlayan cemaat ile iktidar arasındaki çatışma Türkiye’yi derinden etkiledi. Hiç şüphesiz Cumhuriyet Türkiyesi böyle bir deneyimi hiç yaşamadı. Türkiye ekonomisinin çöktüğü dönemleri gördük, ancak bir süre sonra toparlandık, bunu insanların ülkenin kurumlarına olan (tam olmasa da) güveni sağladı. Türkiye’de, 12 Eylül 2010 tarihli Anayasa değişikliği ile, bir çok kurum çözülmeye başlamıştı, fakat çözülmenin gerçekte çöküş olduğunu şimdi gördük. Geçen sayı içi para dolu bir çantayı kapak görseli olarak kullanmıştık. Dergiyi bastıktan iki gün sonra içi para dolu ayakkabı kutuları gündeme girdi. Asaf Savaş Akat Hoca, Vatan Gazetesindeki köşesinde bunu bir ironi olarak dile getirdi. Elinizdeki sayıda yaşananlara ilişkin bir yazı okuyamayacaksınız. Bunun iki nedeni var: İlki; yaşananlar daha çok sıcak, ne olduğunu bizler tam olarak bilmiyoruz. İkincisi; yargı sürecindeki bir olaya, dökme bilgilerle yaklaşmamamız gerektiğine inanmamızdır. Kimi gazeteciler, akademisyenler ve söz söyleyenler bazı dönemlerde bunu yaptılar.
Koltuk ve para sahibi oldular. Ancak bugün ülkemizin geldiği noktada nasıl savrulduklarını görüyoruz. Gerçeğin ne olduğunu bulma şanslarını yitirmiş durumdalar. Açıkçası buna şaşırmamak gerekiyor. Aylık çıkan bir yayın olarak biz ne iktidara, ne muhalefete ne de adına sivil toplum kuruluşları denen (bu kavram Türkiye’de yanlış kullanılıyor) kesime yanaşmadan, eğilmeden, akademik bir dik duruş sergileyerek bugüne geldik, doğrusunu yaptığımızı da apaçık ortaya çıktı. Bundan dolayı yazarımızdan, okuyucumuza kadar bize destek veren herkese teşekkür ederiz. Aramıza yeni isimler katıldı: Boğaziçi Üniversitesinden Şevket Pamuk Hoca, dergimizin danışma
kuruluna girmesi için yaptığımız daveti kabul etti, üstelik ondan hemen bir yazı da aldık. Hocamıza hoş geldiniz diyoruz. Yine daha önce yazıları ile aramızda olan, Hacettepe Üniversitesinden Hüseyin Özel Hoca yayın kuruluna katılması yönündeki önerimizi kabul etti, ona da hoş geldiniz diyoruz . Bize güç verdiler. Bu sayıda, Danışma Kurulu Üyemiz Asaf Savaş Akat Hoca’nın önerisi ile OECD Türkiye Masası Başkanı Rauf Gönenç’e ulaştık, Türkiye İktisat Kongresinde yaptığı konuşmayı buraya aldık. Umarız yazıları ile daha çok aramızda olur. Ege üniversitesinden iki isim Neşe Kumral ve Mehmet Güçlü mak aleleri ile aramızda. Yazıları ile bize destek veren diğer tüm ademisyenlere teşekkür ediyoruz.
Sevgiyle ve okuyarak kalın.

Bir cevap yazın