İTD 49 – BU ÜLKE ÜZERİNE KAFA YORUYORUZ


Türkiye ne yazık ki, Ekim ayında yeni acılar yaşadı. Konya Ermenek’te maden kazası on sekiz emekçiyi yaşamdan
aldı. Bir sanatçımızın ifadesi ile “Türkiye’de artık insanların eceli ile ölmesi imkansız hale geldi.” Trafik kazaları
ise, artık haber bile olmuyor. Bir tanker patlamasında otuz dört kişi yaşamını yitirdi. Ne hükümet, ne şirketler
ne de insanlarımız pek önemsemedi. Kuralsızlık, yasaları önemsememek bu ülkenin adeta bir parçası oldu. Hukuk;
adamına göre, şirkete göre, siyasi kimliğe göre uygulanır hale gelince karmaşa ve kaos egemen hale geliyor. Türkiye şimdi böyle bir k aosu yaşıyor. Bu koşullara rağmen bu ülke üzerine kafa yoruyoruz. Tıkanan ekonomi, tıkanan demokrasi, çekilmez hale gelen yaşam için ne yapılabilir sorusu hemen herkesin aklını meşgul ediyor.
İTD’de bunun için bir araç diyebiliriz . İTD beşinci yılına girdiği ilk sayısında bu çerçevede bir yazıyı kapak konusu yaptı. Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Dilek Çetindamar ’ın “Gelişmekte Olan Ülkelerde Sosyal Yatırımın Teşvik Edilmesi” başlıklı çalışması, sanırım ürettiğimiz soruların bir kısmına yanıt verecek. Bu makale ile birlikte Marmara Üniversitesi İktisat Bölümü’nden Devrim Dumludağ’ın “Kalkınma Sürecinde Kurumlar ” başlıklı çalışmasını özellikle okumanızı öneriyoruz. İTD Ekim ayında Şanlıurfa’da Harran
Üniversitesi, İktisat Bölümü tarafından düzenlenen EconHarran kongresine katıldı. EconHarran, İTD panelinde konuşmacılarımız: Asaf Savaş Akat, Oğuz Esen’di. Büyük ilgi gördük. Harran Üniversitesi İİBF Dekanı Abuzer Pınar ’a, İktisat Bölümü Başkanı Nazım Ekinci’ye, başta Oğuz Yıldırım olmak üzere tüm bölüm öğretim üyelerine, verdikleri destek için, teşekkür ediyoruz. İTD’ye bu tür toplantılar için yeni davetler geliyor, tüm üniversiteler bizim için değerli, katkı vermek bizi mutlu eder.
Sevgiyle ve okuyarak kalın.

Bir cevap yazın