İTD 89. Sayı – Şeker Fabrikaları Özelleştirilmemeli


Şeker Fabrikaları Özelleştirilmemeli

İktisat teorisini iktisatçılar inşa eder ancak, iktisat politikasını politikacılar uygular. Dolayısıyla iktisat politikasındaki başarısızlıklar da, başarılar da siyasetçilere aittir. Bugünlerde yıllarca methiyeler düzülen serbest dış ticaret politikaları büyük bir baskı altına girdi. ABD Başkanı Trump, çelik ve alüminyumdan başlayarak yeniden gümrük tarifelerini uygulamaya sokacağını ilan etti.

 

Trump’ın bu hamlesine, korumacılığın geri dönüşü dememek gerekir, olsa olsa yeni korumacılık ya da tarihsel temellerini de düşünürsek, yeni merkantilizm (ticari kapitalizm) diyebiliriz, çünkü Trump da merkantilistler gibi kendisi korumacı iken başkalarının liberal olmasını istiyor. Bu eğilimin küresel ölçekte genişlemesi dünya ticaret hacmini küçültecektir ancak, kim ne kadar etkilenir henüz belli değil. Trump’ın bu atağı kendisine ve partisine yarar getiri mi? Göreceğiz.

 

Dünya Korumacılığı Tartışırken Türkiye Özelleştirmeci

Korumacılığın öne çıktığı ve iktisat politikalarında kendine yer aradığı bu günlerde, Türkiye’de AKP hükümeti, şeker fabrikalarının on dördünü özelleştirme kararı verdi. Bu kararın iktisadi gerekçesi zayıf, hatta yanlış diyebiliriz. Dış ticaret açığı veren, tarım sektöründe net ithalatçı konumundaki Türkiye’nin bu hamlesinin altında sadece politikacıların tercihleri yatmaktadır. AKP hükümetleri hep özelleştirmeci oldular, üstelik bunu çoğu zaman yanlış uyguladılar; TEKEL, TÜRKTELEKOM, TÜPRAŞ özelleştirmeleri bariz örnekler olarak karşımızda iken, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi doğru bir tercih değildir. Bundan dolayı bu özelleştirmeye karşı durmak zorundayız.

 

İTD’nin bu sayısı kadın ve ekonomi ağırlıklı. İyi bir sayı çıkardığımızı düşünüyoruz. Bu sayıda yer alan Fark Yaratanlarla Röportaj Köşesi’nin konuğu, Türkiye’nin ilk kadın jet pilotu Leman Bozkurt Altınçekiç. Leman Bozkurt Altınçekiç’i kızı Funda Aysel Altınçekiç’in anlatımıyla sizlere tanıtmaktan büyük mutluluk duymaktayız. Umarım sizlerin beğenisini alır.

 

Geçen sayıda söz ettiğimiz Efil Ekonomi Araştırmaları Dergisi (Efil Journal) Mart ayında kitapçıların raflarında yerini alıyor. Tüm akademisyenlerden kardeş dergimize destek vermelerini bekliyoruz.

 

Sevgiyle ve okuyarak kalın.

 

Ömer Faruk Çolak

1962 yılında Elazığ’da doğdu. 1977 yılında Sivas Lisesi’nden mezun oldu. 1981 yılında Ankara İ.T.İ.A’dan lisans, 1992 yılında Gazi Üniversitesi’nden doktora derecesi aldı. 2003 yılında Profesör oldu. Muğla Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Dekanlık (2003-2005), Gazi Üniversitesi’nde Genel Sekreterlik (2006-2008) yaptı. 2009 yılında üniversiteden ayrıldı. Özel sektörde danışmanlık yapmaya başladı. 2006 yılında TİSK Akademi Dergisi’nin kurucu editörü oldu, derginin 2017 yılında kapanmasına kadar editörlüğünü yaptı. 2010 yılında İktisat ve Toplum, 2018 yılında EfilJournal dergilerini çıkarmaya başladı ve halen her iki derginin editörlüğünü yapıyor. Dünya Gazetesi’nde 2009 yılından bu yana her hafta düzenli yazıyor. Halen Hacettepe Üniversitesi ve TOBB - Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde lisans ve yüksek lisans dersi veriyor. Başlıca çalışma alanları, para teorisi ve politikası, finansal piyasalar ile işgücü piyasalarıdır. Son yayınlanan kitabı “Ekonomide Masallar Gerçekler”.

Bir cevap yazın