İTD 96-Kriz, stagflasyona dönüştü


Dünya ekonomisinde büyüme eğilimi devam etmesine rağmen hâlâ endişe dolu ifadeler gündeme geliyor. Son olarak IMF, dünya ekonomisinde durgunluk riski bulunduğunu açıkladı. Yine saygın ekonomi dergilerinden “The Economist”,  gelecekteki durgunluk tehlikesini kapak konusu yaptı. Krizin onuncu yılında bunların konuşulması, yaşananların daha önceki krizlerden farklı olduğu yönündeki savları güçlendirdi.

Türkiye ekonomisi bu ortamda daha büyük bir krizle karşı karşıya. Kriz, durgunluk içinde enflasyona (stagflasyona) dönüştü. Enflasyonun ortadan kalkması durumunda bile sürekli durgunluk (secular stagnation) tehlikesi ülkenin başında Demokles’in kılıcı gibi sallanmaktadır.

1980 yılından bu yana piyasa ekonomisini gerçekleştirme yönünde politika uygulayan Türkiye, ekonomiden kamuyu tasfiye ederken, sosyal devlet kimliğini de bıraktı. Kurulan yeni sistem garip bir sistem oldu, adına yandaş kapitalizmi dendi. Rusya ve Çin örnek alındı. Bundan dolayı sistemi devlet kapitalizmi olarak da nitelendirebiliriz. Çünkü siyasal sistem parlamenter demokrasiden uzaklaşırken, ekonomiyi de oligarklar kontrol etmeye başladı. Bu dönüşüm elbette birden bire olmadı. Planlı ekonomiden vazgeçilirken, tarımda tam bir çöküş gerçekleşti. Finansal sistemin aktörleri kârlarını en çoklarken, sanayide özellikle KOBİ’ler tam bir borç çıkmazına girdi.

İTD, 96. sayısında bu dönüşümlere yer verdi. Yılların iktisatçısı, bürokrat ve politikacı Ali Nejat Ölçen, sevgili Ayça Tekin Koru’nun sunumuyla planlı ekonomiyi anlattı. Osman Aydoğuş tarım sektöründeki, Hakan Özyıldız borçlanmadaki, Sinan Sönmez kamu maliyesindeki, Bayram Ali Eşiyok ise büyümedeki dönüşümü ele aldı.

İktisat ve Toplum Dergisi paneller düzenlemeye de devam ediyor. 3 Ekim’de, Bilkent Üniversitesinden Sübidey Togan ve Bilin Neyaptı ile İzmir Ekonomi Üniversitesinden Oğuz Esen’in katılımıyla, Çankaya Belediyesi ve TAKSAV’ın ortaklaşa düzenlediği 1. Çankaya Kitap Buluşması çerçevesinde bu paneli gerçekleştirdik. Kendilerine, verdikleri destek için teşekkür ederiz. Özellikle hasta yatağından emeğini esirgemeyen yayın kurulu üyemiz Prof. Dr. Selçuk Candansayar’a teşekkür etmek isterim.

Kasım sayımızda görüşmek dileğiyle.

Cumhuriyet Bayramı’mız kutlu olsun.

Okuyarak ve sevgiyle kalın.

İKTİSAT VE TOPLUM DERGİSİ Genel Yayın Yönetmeni

Bir cevap yazın