İTD 97-Piyasa ve Kapitalizm


Sadece Türkiye’de değil, dünyanın birçok ülkesinde ekonomiye devlet müdahalesi arttı. Üstelik bu müdahalede, geçmişte liberalizmin- kapitalizmin bayraktarlığını yapmış ülkeler başı çekiyor. ABD de bunlardan birisi. Dış ticaret ve doğrudan yatırımlara müdahale ile başlayan süreç devam ediyor. Türkiye’de bu müdahale daha da kaba bir şekilde yapılıyor. Yeniden zabıta denetimleri ile fiyatlar kontrol edilmeye çalışılıyor. Devlet teşvikler yoluyla sektörel ve firma tercihlerinde bulunuyor. Türkiye artık piyasa ekonomisinden farklı bir modelle yoluna devam etmeye başladı. Bu modeli uygulayan ülkelerin başında Rusya, Çin ve bazı Asya ülkeleri var. Devlet ekonomiye müdahale ediyor; ne güzel sosyalist bir modele geçiyoruz, diye sevinenler var ise yanılıyorlar. Çünkü modelde kapitalizm karşıtlığı yok, tam aksine kapitalist yaratma var. Piyasa ile kapitalizm ayrımını yapmamız gerekiyor. İşte tüm bu tartışmaları yuvarlak masaya taşıdık. Bu ayki yuvarlak masa konuklarım, Rekabet Derneği Başkanı Prof. Dr. Erdal Türkkan ve TOBB-ETÜ İktisat Bölümü’nden sevgili Prof. Dr. Serdar Sayan oldular. Yaptığımız tartışmayı başka bir yerde bulamayacaksınız.

Bu ay hocaların hocası Prof. Dr. İlhan Tekeli dergimize ilk makalesini yazdı. OECD Türkiye masası sorumlusu Rauf Gönenç ve Prof. Dr. Ercan Eren yazıları ile bu sayımızda yer almaktalar. Dönemin Hazine Müsteşarı Kaya Erdem ile, yeni köşemiz “Ekonomiye Tanıklık Edenler”in ilk röportajını Osman Arolat gerçekleştirdi. Kendilerine verdikleri katkı için teşekkür ediyoruz.

Her zaman olduğu gibi yine dolu dolu bir sayı ile karşınızdayız. Günlük gazetelerin kapandığı, basında tekelleşme noktasına yaklaştığımız bir dönemde yayıncılık yapmaya gayret ediyoruz.

Yazarak, okuyarak destek veren tüm İTD dostlarına teşekkür ediyoruz.

Sevgiyle ve okuyarak kalın.

Sayfayı PDF olarak edinmek için tıklayınız.

İKTİSAT VE TOPLUM DERGİSİ Genel Yayın Yönetmeni

Bir cevap yazın