İTD 98 – BÜYÜK BİR İNSANI YİTİRDİK


2019 yılına umutlu girmeye çalışıyorduk. Ne yazık ki bir büyük insanı yitirdik, şimdiden umutsuzluğa düştük. İTD Danışma Kurulu üyemiz, yazarımız, hocamız Prof. Dr. Bozkurt Güvenç’i kaybettik. Bozkurt Güvenç titiz, çalışkan bir akademisyendi, fakat bu özelliklerinden de öte, çağdaş bir insandı. Yaşamı ile, yazdıkları
ile, sözleri ile hep aramızda olacak. Değerli hocam, sizle beraber olduğumuz anları yaşamım boyunca unutmayacağım. Işıklar içinde uyuyunuz.

İTD’nin bu sayısında gelir dağılımı ve bölüşüm ağırlıklı yazılara yer verdik. Katkı veren tüm akademisyenlere teşekkür ediyoruz. Bu sayımızda yine bir açık oturuma yer veriyoruz. Asaf Savaş Akat hocamızın katkıları ile İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde “Bu kriz farklı mı?” konulu bir toplantı yaptık. Açık oturuma konuşmacı olarak Asaf Savaş Akat, Ege Yazgan, Seyfettin Gürsel ve Murat Üçer katıldı. Açık oturumda konuşulanları yuvarlak masa köşemizde sizlerle paylaşıyoruz. Daha önce okumadığınız saptamaları bu metinde bulacaksınız. Umarım beğeninizi alırız.

İTD, yoluna büyüyerek devam ediyor; üniversitelerden davet geldiğinde zamanımız el verdiği sürece değerlendireceğiz. Dergimiz, iktisatçıların ve iktisada merak duyanların bir platformu haline geldi. Buna rağmen hâlâ dergimizi, yaşadığı kentte, çevrede bulamayan okuyucularımız var. Bu tamamen bizden kaynaklanıyor. Dağıtım ile ilgili sorunu aşamadık. Parasal kısıtlar bizi engelliyor. Okuyucularımıza dergiye abone olmalarını ve çevrelerindeki kitapçılardan dergi taleplerinde ısrarcı olmalarını öneriyoruz.

Her yeni yıl bir umuttur. Umarım her şeye rağmen öyle olur. Dünya ve Türkiye, iktisadi, sosyal açıdan zor bir dönemden geçiyor. Çevre felaketi kapımızda ancak, umursayanların sayısı çok az. 2019’un, bu umarsızlığın tersine döneceği bir yıl olmasını diliyorum.

Tüm yazarlarımızyazarlarımızın ve okuyucularımızın yeni yılını kutluyorum.

Severek ve okuyarak kalın.

İKTİSAT VE TOPLUM DERGİSİ Genel Yayın Yönetmeni

Bir cevap yazın