Kaya Erdem’den Demokratik Türkiye’nin Başarılamamasının Nedenleri – Osman S. Arolat


Ülkemize Maliye Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Meclis Başkanı olarak hizmet etmiş olan Kaya Erdem, “Demokratik bir Türkiye’yi neden başaramıyoruz?” sorusuna yanıt arayan bir kitap yazdı.

“Neden başaramıyoruz?”un yanıtı

Erdem, kitabında “Neden başaramıyoruz?” sorusunu yanıtlarken, 70 yıldır kuvvetler ayrılığını hayata geçiremediğimizi vurguluyor. Yargının bağımsız olmadığını belirterek, görüşünü şöyle dile getiriyor: “Bugün yaşadığımız sorunların temelinde, çağdaş demokrasinin olmazsa olmazı, kuvvetler ayrılığının tam geliştirilmemesi vardır.  Kuvvetler ayrılığının tam gerçekleşmesi için meclisin iktidarı denetleyebilmesi, düşüncenin yayma ve örgütlenme özgürlüğünün yanı sıra, yargının bağımsız ve tarafsız, yerel yönetimlerde özerklik, siyasi partilerde iç demokrasi olması gereklidir.”

Sayı: İktisat ve Toplum Dergisi 122
Sayfa Aralığı: 91 - 93

Bu makalenin tamamını okumak için satın almalısınız.

1942 yılında Ankara’da doğan Arolat, ilk ve orta öğrenimini bu kentte tamamladıktan sonra yüksek öğrenimini İ.Ü. İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü’nde yaptı. 1962 yılında amatör olarak Ankara’da Öncü gazetesinde gazeteciliğe başladı. 1965 yılında profesyonel oldu. O günden bu yana gazetecilik mesleğini sürdürüyor.

Bir cevap yazın