Krizden Seçime – İTD 91


Krizden Seçime

Geçen senenin editör köşesinde krizin adı artık koyulmalı, demiştik. Koyulmadı ama krizin varlığı kabul edildi, çare olarak da seçime gidiliyor. Seçimi kimin kazanacağına elbette halk karar verecek. Ancak, mevcut Anayasa, seçim yasası düşünüldüğünde, üstüne bir de OHAL kouşlları eklenince, seçimin eşit koşullarda olmayacağı açık. Biz yine de hilesiz, şeffaf bir seçim olmasını diliyoruz/umuyoruz.

Seçim kararlarının hızlı bir süreç sonunda ilan edilmesinde ekonomideki gerçekleşmelerin krize doğru meyletmesi önemli rol oynadı. İTD olarak seçime giderken Türkiye ekonomisini yuvarlak masada değerlendirdik. Yuvarlak masanın ilk konukları Korkut Boratav, Erinç Yeldan ve Hazan Özyıldız oldu, önemli saptamalar yapıldı.

İTD Yayın Kurulu aylar önce bu sayının dosya konusunu “İklim Değişikliği ve Ekonomi” olarak belirlemişti. Planladığımız gibi bir sayı oldu. Emek veren tüm akademisyenlere teşekkür ediyoruz.

Sosyal Bilimciler Konuşuyor köşemizin konuğu Örsan Öymen ile felsefe temelli bir röportaj yaptık. Felsefenin yaşama ait olduğunu bu röportajla bir kere daha göreceksiniz. Fark Yaratanlar’da ise, ressam Kürşad Yılmaz ile birlikte olduk. Sevgili Kürşad bizi farklı dünyalara götürdü.

Döviz Kuru Artışı Renklerimizi Çaldı

İTD dokuzuncu yaşını sürüyor. Hep bağımsız kaldık, sadece siz okurlarımıza ve yazarlarımıza kendimizi borçlu hissettik. Ne iktidara ne de muhalefete sırtımızı dayadık. İyi ki de öyle yapmışız, saygınlığımız bu çizgimizin doğruluğunu göstermekte. Bu süreçte başaramadıklarımız da oldu, reklam bulamadık. Dergi kendini ancak fiili satışlarla ayakta tutuyor. Son bir yıldır kâğıt fiyatları inanılmaz oranda arttı, üstüne de kur artışları gelince, kâğıt adeta altına dönüştü. Bu yazıyı yazarken ABD doları 4,31 TL’ye ulaşmıştı.

Bu durum karşısında fiyat artışı kaçınılmaz hale geldi ancak, bunu yapmak istemedik, çünkü bizim okuyucu kitlemiz para babaları değil. Okuyucumuzun derginin görselliğini değil, içeriğini satın aldığını bildiğimiz için, renkten ve kâğıttan fedakârlık yaptık. İTD artık siyah beyaz çıkacak. Bir anlamda Döviz Kuru Artışı Renklerimizi Çaldı. Eğer reklam gelirimiz olursa, tekrar renkli baskıya ve kuşe kâğıda döneceğiz. Umarız bu değişiklik sizleri çok rahatsız etmez.

Okuyarak ve sevgiyle kalın.

Ömer Faruk Çolak

İKTİSAT VE TOPLUM DERGİSİ Genel Yayın Yönetmeni

Bir cevap yazın