İTD 99. Sayı – Seçim Ekonomisi


Türkiye, 2019 yerel yönetim seçimlerinin havasına oldukça hızlı girdi. Bunda, 2018 yılında başlayan krizin etkisinin genişleyerek devam etmesinin önemli bir katkısı bulunmakta. Yeni yıla girerken temel makro göstergelerindeki tablo şöyledir: Yıl sonu enflasyon oranı %20,25; Eylül 2018 dönemi itibarı ile işsizlik oranı %11,4, büyüme oranı %1,6 (2018, III. Ç.) ve de ulusal para TL, 2018’de ABD doları karşısında %40 değer yitirdi.
Diğer yandan hanehalkı ve özel kesim, borçlanma düzeyi nedeni ile tüketim ve yatırım harcamalarını hızla azaltmakta, firmaların bir kısmı borçlanma nedeni ile iflas düzeyine gelirken, bir kısmı da (özellikle de aktif büyüklüğü yüksek firmalar) konkordato yoluyla yurt dışına sermaye çıkarmaya başladı. Bu tablo öyle bir noktaya ulaşmış durumda ki, ülkenin en fazla servet sahipleri arasında yer alan, iktidardan büyük nimetler elde etmiş bir aile holdinginin fertleri Malta vatandaşlığına geçti. Yaşananlar, ülkemizin kurumsal yapısının hızla çözülmeye gittiğini göstermektedir. Hükûmetin müjde paketleri olarak açıkladığı, ki aslında kurtarma paketleri olan atakların bir çözüm üretmesi mümkün değildir. Çünkü sorun yapısaldır, kurumsaldır. Bu çözülme sürecini nasıl önleriz, nasıl tersine çeviririz? Bu soruyu iktidar kabul etmediği için, muhalefet de önünü görmediği için yanıtlamıyor. Biz İTD olarak bu soruya yanıt arayışı içindeyiz.
Gündem ekonomi ve seçim olunca, yılın ilk İTD sayısını yerel yönetim ve ekonomi ağırlıklı çıkarttık. İlginç yazılar okuyacaksınız. Oğuz Esen bu konuda İzmir deneyimini yazdı. Bence iyi incelenmesi gereken bir örnek. Dosya konumuza katkı veren tüm akademisyenlere teşekkür ediyorum.
Elbette bununla da yetinmedik. Yuvarlak masada Örsan Öymen ve Metin Sarfati ile demokrasi ve ekonomiyi tartıştık. Sosyal Bilimciler Konuşuyor köşemizde ise şu anda Atatürkçü Düşünce Derneği başkanlığı görevini yürüten, Türkiye’nin saygın Anayasa hukuku profesörlerinden Süheyl Batum ile hukuk ve ekonomi üzerine konuştuk.
İTD, Şubat ayında 100. sayısına ulaşıyor. 100. sayımızı ve dergimizi yayımlayan Eflatun Basım Dağıtım Yayıncılık Danışmanlık Yatırım ve Tic. Ltd. Şti. ile EFİL YAYINEVİ’nin 10. yaşını kutlamak amacıyla Ankara’da bir panel dizisi düzenledik. Duyuruyu dergi de göreceksiniz. 8 Şubat’ta tüm okuyucularımızı bekliyoruz.
İTD ailesi olarak, dünyada ve ülkemizde yaşanan tüm sıkıntılara rağmen, 2019 yılının umut ve barış dolu geçmesini diliyoruz.
Okuyarak ve sevgiyle kalınız.

Bir cevap yazın