Sosyal Bilimciler Konuşuyor – Ayça Tekin-Koru


  • İktisatçı olmaya nasıl karar verdiniz? Eğitim sürecinizi bize anlatabilir misiniz?

Sene 1989. Aylardan Ağustos. Lise yeni bitmiş. Yaş daha 16 değil. Yüreğim pır pır, heyecan içindeyim. ODTÜ’yü kazanmışım, var mı ötesi? Ailecek Ankara’ya gidiyoruz; hasret çekmeyeceğim. Çok mutluyum. Tek burukluğum, doğup büyüdüğüm memleketimi geride bırakmak.

Neden mi iktisat? Dürüst olmak gerekirse, üniversite sınavı adlı piyangodan bana çıkandı ODTÜ İktisat. Tokat’ta ne özel okul ne Anadolu Lisesi vardı o yıllarda. Dershane de yoktu. Ama ne vardı, biliyor musunuz? Kalabalık olmayan, işine adanmış öğretmenlere sahip devlet okulları vardı. İşte öyle okullarda okudum liseyi bitirene değin.

Sayı: İktisat ve Toplum Dergisi 127
Sayfa Aralığı: 82-94

Bu makalenin tamamını okumak için satın almalısınız.

Ayça Tekin-Koru Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İktisat bölümünden lisans derecesini 1994, yüksek lisans derecesini 1997 yılında aldı. Purdue Üniversitesi, Ekonomi bölümünde doktorasını 2001 yılında tamamladı. 2001-2003 yılları arasında Krannert School of Management bünyesinde konuk öğretim üyesi olarak MBA ve Ekonomi programlarında ders verdi. Sonrasında 2003-2011 yılları arasında Oregon State Üniversitesi, Ekonomi bölümünde görev yaptı. 2012-2016 yılları arasında TED Üniversitesi, İşletme Bölümü'nün kurucu bölüm başkanlığı görevini yürüttü. Ayça Tekin-Koru çalıştığı üniversitelerde çeşitli düzeylerde uluslararası iktisat, oyun kuramı, mikroekonomi, makroekonomi ve sosyal meseleler iktisadı gibi dersler verdi. Araştırma konuları arasında, uluslararası ticaret, doğrudan yabancı yatırımlar ve iktisadi bütünleşme bulunmaktadır. Akademik araştırmalarının yanı sıra, 2012 yılından bu yana, İktisat ve Toplum dergisinde Sardunya adlı köşede Türkiye ve dünya ekonomisi üzerine yazılar yazmaktadır. Prof. Dr. Tekin-Koru, halen, TED Üniversitesi Ekonomi Bölümü öğretim üyesidir.

Bir cevap yazın