Sosyal Bilimciler Konuşuyor – Prof. Dr. Oğuz Esen


Editörümüz Ömer Faruk Çolak’ın Sosyal Bilimciler Konuşuyor köşesinde bu ayki konuğu, Prof. Dr. Oğuz Esen. İzmir Ekonomi Üniversitesi kurucu üyelerinden olan Prof. Dr. Esen, hala aynı üniversitede görevine devam etmektedir.

  • İktisatçı olmak sizin için bilinçli bir tercih miydi? Eğitim sürecinizi özetler misiniz?
  • Liseyi 70’lerin ortalarında bitirdim. 70’ler Türkiye’sinde gençlik başta olmak üzere çok politize olmuş bir toplum vardı. Ben de okumayı seven biri olarak bu tartışmaları izlemeye çalışıyordum. Politik tartışmaların arka planında büyük sorular vardı ve bunlara cevaplar aranıyordu. Neden geri kaldık, neden sanayileşemedik? Osmanlı’da sermaye birikimi neden yetersiz kaldı? Bunda Osmanlı toprak düzeninin rolü var mı? gibi. Böyle büyük soruların genç insanların ilgisini daha çok çektiğini yıllar sonra bir eğitimci olarak da öğrendim. Nitekim, 21. yüzyılda MIT ders programları nasıl olmalı raporunda öğrencilerin “yoksulluk nasıl önlenir”, “eşitsizlik nasıl azaltılır”, “iklim kriziyle nasıl başa çıkılır” gibi büyük sorulara yönlendirilmesi gerektiği öneriliyor.
Sayı: İktisat ve Toplum Dergisi 131
Sayfa Aralığı: 97-106

Bu makalenin tamamını okumak için satın almalısınız.

Lisans derecesini ODTÜ Ekonomi Bölümünden, doktora derecesini Gazi Üniversitesi SBE'den aldı. 1981-2001 yılları arasında Gazi Üniversitesi İktisat Bölümünde çalıştı. 1987-1988 yılları arasında Nottingham üniversitesinde misafir araştırmacı olarak, 1995-1996 yılları arasında Fulbright burslusu olarak Massachusettes Üniversitesi, Amherst'te, 2012 yılında Levin burslusu olarak SUNY, Cortland'da misafir öğretim üyesi olarak bulundu. 2001 yılından itibaren İzmir Ekonomi Üniversitesinde Ekonomi bölüm başkanı, Bologna Eşgüdüm komisyonu Başkanı ve rektör yardımcısı olarak görev yaptı. Nisan 2014'de İzmir Ekonomi Üniversitesi rektörü oldu. Halen aynı üniversitede öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Bir cevap yazın