Sosyal Bilimciler Konuşuyor: Turan Subaşat


Editörümüz Ömer Faruk Çolak’ın Sosyal Bilimciler Konuşuyor köşesinde bu ayki konuğu Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nden Turan Subaşat.

Ömer Faruk Çolak: Sosyal Bilimciler Konuşuyor köşemizin bu ayki konuğu Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nden Turan Subaşat. Hoş geldiniz. Turan Hoca’yı epeyce uzun zamandır tanıyorum. Galiba 2008 ya da 2009’da İzmir’deydi; o zaman, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde bir çalıştaya katılmıştım. Yaklaşık bir 15 yıllık ilişkimiz var. Daha sonra Muğla’ya geçti. Muğla, dünyadaki en şanslı coğrafyalardan bir tanesi. Çünkü hem yeşil var, hem deniz var hem de muhteşem bir tarihi ve kültürü var. Dolayısıyla Muğla’da yaşayanlar şanslılar. Ne dersin hocam? Katılır mısın bu düşünceme?

Turan Subaşat: Öncelikle davet için çok teşekkür ederim. Hocam ben buraya gelmek için çok mücadele ettim. Aslında İngiltere’de çalışırken de gözüm hep buradaydı. Ben Akyaka’ya ilk geldiğimde şöyle bir sağa sola baktım. Bir tarafta Azmak nehri, bir tarafta deniz, bir tarafta orman, yürüyüş yolları. O anda kararımı verdim. Dedim burada yaşamalıyım ve burada ölmeliyim başka bir yere gitmeden. Ama Muğla’ya gelmem çok kolay olmadı. İzmir Ekonomi Üniversitesi’ni bir atlama tahtası olarak kullandım. Öncelikle Türkiye’ye uyum sağlayabilecek miyim diye kendimi test etmek istedim. Ondan sonra da Muğla’ya gelmeye çalıştım. Ama devlette kabul edilme ve atanma uzun zaman aldı. Neyse, 2015 yılından beri burada yaşıyorum. Kendimi mutlu ve şanslı hissediyorum.

Sayı: İktisat ve Toplum Dergisi 144
Sayfa Aralığı: 32-44

Bu makalenin tamamını okumak için satın almalısınız.

Prof. Dr. Subaşat, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, İktisat Bölümü, Uluslararası İktisat ABD'de ders vermektedir. Subaşat, İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun olduktan sonra, Londra Üniversitesi'nde yüksek lisans ve doktorasını tamamlamıştır.

Bir cevap yazın